Başlık

2021 Yılı İçin Sosyal Medya Pazarlama Trendleri

2020-12-04 00:59:04

Başlık

2021 Yılı İçin Sosyal Medya Pazarlama Trendleri

En güncel sosyal medya pazarlama değişikliklerinden yararlanmak ister misiniz? Pazarlama planlarınızı doğru yolda tutmanıza yardımcı olacak uzman görüşleri mi arıyorsunuz?

 

Bu makalede, Social Paket pazarlama uzmanları, gelecek yıl için sosyal medya pazarlama planlarınızı hazırlamanıza yardımcı olacak tahminlerini paylaşıyor.

 

 

1. Instagram İçin SEO ve Reels

0sXL2V

2021 için hazırlanmak söz konusu olduğunda, özellikle Instagram pazarlamacılığında, tüm pazarlamacıların yararlanması gereken iki şey vardır: SEO ve Reels.

Kasım 2020'de Instagram'ın daha fazla arama dostu olacağı resmi olarak duyurulmuştu. Artık, hashtag kullanmadan, arama çubuğunda bir anahtar kelime ararsanız, ilgili videolar, profiller ve gönderiler karşınıza çıkacak.

Gönderilere daha fazla erişim için fırsatların artmasını beklememiz gerektiğinden bu, pazarlamacılar için oyunun kurallarını değiştirecek. Bu güncellemeden erken yararlanma tavsiyemiz, gönderi açıklamalarınızın, Instagram'ın yayınınızda neyin gösterildiğini veya neyin konuşulduğunu belirlemesine yardımcı olacak alakalı anahtar kelimeler içerdiğinden emin olmaktır.

Instagram'ın hesabınızı kategorize etmesine daha fazla yardımcı olmak için, kategorinizle alakalı içeriği tutarlı bir şekilde yayınlamak istersiniz. Örneğin, köpek eğitimi işiniz için bir Instagram hesabı kullanıyorsanız, köpek eğitimi hakkında içerik yayınlamaya odaklanmak ve ilgisiz bir kategoriye giren içeriklerden kaçınmak isteyeceksiniz. Kategorinizde aramada görünmenize yardımcı olacak diğer yollar, diğer benzer hesapları takip etmeyi ve biyografinize isminizle alakalı bir anahtar kelime eklemeyi içerir (örneğin, Tuğba | Köpek Eğitmeni).

TikTok'un popülaritesindeki artışla rekabet etmek için Instagram, yaratıcı ve eğlenceli bir şekilde hızlı, dikkat çekici anlar yaratmak için 15-30 saniye içinde sunulan yeni bir video içeriği biçimi olan Reels'ı başlattı. Instagram'ın IG Reels'ı öne ve merkeze koyan yeni UI güncellemesi, pazarlamacılara Instagram Reels'in 2021'de de popüler kalmak için pazarda hakim olacağını ima etmelidir.

Nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, en büyük ipucumuz zaten işe yarayan şeylerden yararlanmaktır. Tekerleği yeniden icat etmenize gerek yok, sadece başka bir platformda halihazırda çalışmakta olan stratejileri uygulamanız gerekiyor. Bir TikTok kullanıcısı olmasanız bile, bir TikTok hesabı oluşturun ve TikTok'ta nelerin viral olduğunu görün. Notlar alın, hangi müziklerin en popüler olduğunu bulun ve takipçilerinize dönüş yapacağınıza karar verin. Ardından bu içeriği Instagram Reels'da oluşturun. Eğer instagram takipçi hizmetleri konusunda desteğe ihtiyacınız olduğunu düşünüyor iseniz Social Paket olarak size sunduğumuz harika paketleri inceleyebilirsiniz. Sosyal medya pazarlama konusunda size oldukça yardımcı olabiliriz.

15 saniyelik içerik parçalarının 30 saniyelik içerik parçalarından daha iyi performans gösterdiğini gördük, çünkü Instagram Reel önizlemesi, insanların Daha Fazlasını Gör'e tıklaması gerekmeden önce 15 saniye ile sınırlı. Videonun tam olarak Önizleme modunda oynatılması için 15 saniye uzunluğunda Instagram Reels içeriği oluşturmaya devam edin.

 

2. Reels’i Değerlendir!

LCm0Hs

Instagram'da pazarlama için ortaya çıkan pek çok eğlenceli ve süslü özellik olsa da, eğilim açıkça videoya, özellikle de kısa biçimli videoya doğru kaymaktadır.

2016'da Hikayeler çıktığında bu eğilimi gördük. Instagram kullanıcılarının dikkatini 24 saat sonra kaybolan Hikayelere taşıdığından yayın gönderilerine katılım ve erişim azaldı. Şimdi 2020'de aynı şeyin olduğunu görüyoruz; Hikayeler ve yayın gönderileri için erişim azalıyor ancak Reels için genişliyor. Hikayeleriniz veya yayın gönderileriniz için beklediğiniz görüntüleme sayısının 10 katından bahsediyoruz!

Kısa biçimli video pazarlamayı kucaklamanın tam zamanı. Instagram Reels 15 veya 30 saniye uzunluğunda olabilir. Reels’in markanız ve takipçileriniz için korkutucu olması gerekmez. Hikayeler gibi kameranızla konuşmak kadar kolay olabilirler. Reels’i bu kadar ilgi çekici yapan şey, işleri ilginç kılmak için müzik ve metin ekleyebilmenizdir. Sosyal medya pazarlama konusunda özellikle son yıllarda müzik kullanımının önemi tartışılmayacak derecede nettir. Social Paket olarak favorimiz, metnin şarkının ritmine göre görünmesi ve kaybolmasıdır.  

Yeşil ekran efekti, Reels’deki küçük işletmeler için çok güçlüdür çünkü Reels’deki fotoğrafları, ekran görüntülerini veya videoları paylaşmanıza olanak tanır. Fotoğraflar, işletmenizin sunduğu dönüşümü gösteren öncesi ve sonrası resimleri olabilir. Ekran görüntüleri, işletmenizin e-posta veya direkt mesajlar yoluyla aldığı soruları göstermek için kullanılabilir. Yeşil ekran efekti sayesinde soruyu ekran görüntüsünün önünde "konuşan bir obje" olarak yanıtlarsınız. Reels konusunda seçenekler sonsuzdur ancak Reels’deki yeşil ekran efektine alışmanızı ve görünümleri, potansiyel müşterileri ve müşterileri izlemenizi öneririz. Eğer Reels sizin için biraz karmaşık geliyor ise ve IG videoları konusunda kısa vadede yükselmek istiyor iseniz, instagram video izlenme satın al paketlerimizi de inceleyebilirsiniz.

 

3. “Yeni Normal”e Ayak Uydurun!

2EFy4L

"Yeni normale" alıştıkça, işletmelerin satışların artmaya devam etmesini ve sayıların önceki yılları aşmasını sağlamak için dijitale dönmeleri gerekiyor. Ancak tüketicileri güvende tutmak için yeni kurallar ve tedbirler uygulandığında, dijital sektör bir hayli zorlaşıyor. Aynı oranda sosyal medya pazarlama stratejileri de öyle.

E-ticaret, son birkaç yıldır birçok marka için popüler bir para kazanma yöntemi olsa da, genellikle gerçek mekanda faaliyet gösteren mağazalar tarafından kullanılmamaktadır.

2021'de, yerel spor salonunuzun ve yoga salonunuzun, ücretsiz Instagram Lives, Zoom aramaları veya kendi entegre ve uygun platformlarından çeşitli formatlarda çevrimiçi dersler sunacağını tahmin ediyoruz. Marketler 1 saatlik geri dönüşlü çevrimiçi alışverişe sahip olacak, bankalar ve avukatlar gibi profesyonel hizmetler çevrimiçi toplantılar sunacak ve en sevdiğiniz perakende mağazalarınız yerel teslimat sunacak.

Bu değişikliklerden yararlanmak için yerel işletmenizin şunları yapması gerekir:

Çevrimiçi bir tekli ile gerçek istek ve ihtiyaçlarını belirlemek için hedef kitlenize yönelik anket yapın,

Yeni tekliflerinizi destekleyen bir platform bulmak için birden fazla video platformunu araştırın ve test edin,

İstediğiniz zaman iletişim halinde olabilmeniz için müşterilerden iletişim bilgilerini toplayın,

Ürünleri sosyal paylaşımlarınıza bağlamak için Instagram ve Facebook alışverişine kaydolun.

 

4. Facebook İçin Esnek Stratejiler!

uDuxzg

Tipik olarak, Facebook reklamverenleri, tüketicilerin tatil hediyeleri için çevrimiçi sipariş vermesi veya mağazada alışveriş yapması artık mümkün olmadığında, reklam maliyetlerinde (CPM) ciddi bir düşüş yaşıyor. Pazar rekabetindeki azalma ile tüketici harcamalarındaki düşüş arasında tatlı bir nokta var.

Tatillerin ardından, satın alımlar hediye vermekten kendini geliştirmeye doğru kayma eğilimindedir. Normal şartlar altında tüketiciler, yeni yıl kararlarını verirken ve bunları korumaya çalışırken hayatlarını iyileştiren satın alımlara yönelirler. Bazı B2B satıcıları, işletmelerin vergi yükümlülüklerini azaltmak için ve yıl sonu alımlar yapmalarını sağlamak için büyük indirimler uygular.

Bu değişebilir çünkü 2020/2021 sosyal medya pazarlama sezonu, benzeri görülmemiş bir ekonomik etkiye sahip küresel bir salgın nedeniyle karmaşık bir hal alıyor. 2020'nin bize öğrettiği bir şey varsa, bu eşi benzeri görülmemiş değişikliklere ve pivotlara hazırlıklı olmalıyız.

En iyi tavsiyemiz üç yönlüdür: 1) Facebook reklamcılığının temellerini sağlam bir şekilde kavrayın, böylece stratejiyi buna göre uyarlayabilirsiniz, 2) gizlilik kısıtlamalarının kullanıcı takibi (ve dolayısıyla reklamcılık) üzerindeki etkisinin önüne geçin ve 3) esnek olun. Facebook’un etkisi sosyal medya pazarlama sektöründe tartışılmayacak derecede nettir.

 

5. YouTube’da Kişilik Yaratın!

2Pgmsp

YouTube, sosyal medya pazarlama kanalları arasında en çok rağbet gören kanallardan biridir. Çevrimiçi işler giderek gelişiyor ve YouTube da bir istisna değil. Pek çok kanal - hatta daha yeni kanallar - şu anda katlanarak büyüme gelişimi gösteriyor.

Bu büyümenin ortasında, farklılaşma, öne çıkmanın ve ideal müşterinize ulaşmanın anahtarı olacaktır. YouTube, güncel kategorilere daha doygun hale geldikçe, daha da kişilik merkezli hale geliyor. Bu, en değerli farklılaştırıcınızın benzersiz kişiliğiniz olduğu anlamına gelir - konuşma biçiminiz, kavramları açıklama biçiminiz vb. buna örnektir.

Sizi farklı kılan şeylere eğilmek ve onları ilk günden kanalınıza eklemek, YouTube'da yeni bir kitlenin ilgisini çekmeyi ve bağlılık oluşturmayı kolaylaştıracaktır.

 

6. LinkedIn’i Unutmayın!

FMjb39

2020, LinkedIn için büyük bir yıldı. Platform, LinkedIn Live, Etkinlikler, Anketler ve Hikayeler gibi yeni özellikler yayınladı. Önümüzdeki yıl, pazarlamacıların yalnızca bu yeni özellikleri ve içerik formatlarını değil, aynı zamanda evden uzaktan çalışmanın artmasıyla yaratılan kültür değişikliğini de benimsemesi gerekiyor.

Uzaktan çalışan profesyoneller, eksik oldukları ekip ortamını taklit ettiği için sohbet içeriğiyle etkileşim kurarlar.

LinkedIn'in kişisel marka tarafında, diyaloğa dayalı pazarlamada uzmanlaşmaya odaklanmak isteyeceksiniz. Hedef kitlenizin oy vermek isteyeceği anketler oluşturun, güncellemelerde karşı konulamaz açık uçlu sorular sorun, bir iş gününüzden gerçek fotoğraflar paylaşın veya kariyer kilometre taşlarını kutlamakla ilgili gönderiler yayınlayın. Sosyal medya pazarlama amacının dışında kariyer ve iş olanakları amacıyla da LinkedIn’i gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Yeni Siparis !
1 dakika once 1.000 Kadın Türk Yorum siparisi geldi.
Yeni Siparis !
2 dakika once 2.000 Organik Türk Takipçi siparisi geldi.
Yeni Siparis !
5 dakika once 2.000 Organik Türk Takipçi siparisi geldi.
Yeni Siparis !
4 dakika once 1.000 Organik Türk Takipçi siparisi geldi.
Yeni Siparis !
5 dakika once 2.000 Ucuz Takipçi siparisi geldi.
Yeni Siparis !
3 dakika once 2.000 Ucuz Takipçi siparisi geldi.
Yeni Siparis !
2 dakika once 1.000 Organik Türk Takipçi siparisi geldi.
Yeni Siparis !
3 dakika once 1000 Türk Takipçi siparisi geldi.
Yeni Siparis !
1 dakika once 2.500 Türk Abone siparisi geldi.
Yeni Siparis !
4 dakika once 1.000 Beğeni siparisi geldi.