Başlık

Doğru Hashtag Kullanımı - Instagram, Twitter ve Facebook

2020-11-24 04:07:35

Başlık

Doğru Hashtag Kullanımı - Instagram, Twitter ve Facebook

Hashtag'ler pazarlamanın ayrılmaz bir parçası haline geldi. Başlangıçta sadece Twitter tarafından kullanılan hashtag artık tüm sosyal ağlarda kullanılıyor. Hangi hashtag'lerin hangi kanalda en iyi şekilde çalıştığını ve daha fazla tıklama ile daha fazla erişim sağladığını bu içeriğimizde öğreneceksiniz.

 

1. Hashtag'leri Pazarlamada Bu Kadar Önemli Yapan Şey

Hashtag sembolü ile işaretlenmiş bir terim, sosyal medya gönderilerini belirli bir bağlama yerleştirir. Örneğin, popüler #tbt veya #throwbackthursday hashtag'i ile kullanıcılar her Perşembe günü eski anıları, geçmiş günlerdeki çocukluklarının fotoğraflarını vb. içeren gönderileri işaretler. Bu gönderileri profillerine dahil ederler.

Hashtag, kullanıcıların belirli bir konudaki içeriği aramasını kolaylaştıran bir tür etiket görevi görür. Pazarlama açısından bakıldığında, doğru hashtag kullanımı üç nedenden dolayı önemlidir:

Hashtag, şirketlerin güncel bir tartışmanın aktif bir parçası olmalarını sağlar. Bu şekilde, menzil artırılabilir ve böylece önceden haberi olmayan kullanıcılar da kendi teklifinizden haberdar edilebilir. Örneğin, Ritter Sport isimli ünlü spor markası kısa süre önce #StPatricksDay'e katkıda bulundu:

Özel olarak oluşturulmuş hashtag'ler ile yepyeni pazarlama kampanyaları yapabilir veya yeni ürünlerin reklamını yapabilirsiniz. Adidas, 2015 yılında tanıtılan #therewillbehaters ile bunu etkileyici bir şekilde kanıtladı. Hashtag, spor malzemeleri üreticisinin hayranlarını, sözde kullanıcı tarafından oluşturulan içerik oluşturmaya teşvik ediyor ve bu da markayı daha geniş bir kullanıcı yelpazesine taşıyor:

Hashtag kullanımı, kendi pazarlamanız için içerik araştırmasında önemli bir dizin olabilir.  Şu anda hangi konular kullanıcıları harekete geçiriyor ve kendi pazarlama iletişiminiz sırasında ele alınabilir? Hangi hashtagler belirli bir sektörde özellikle yaygındır ve bu nedenle kendi gönderilerinizde de kullanılmalıdır? Dolayısıyla popüler anahtar kelimeler, içerik oluşturma için önemli girdilerin yanı sıra kendi içerik stratejiniz hakkında değerli sonuçlar sağlayabilir.

Sosyal medya pazarlamasında hashtag kullanımı, yeni hedef kitle grupları açmak veya mevcut hayranlar ve müşterilerle ilişkiyi derinleştirmek için güçlü bir araçtır.

UKhW9i

2. Pazarlama Hashtagleriyle Erişiminizi Nasıl Genişletebilirsiniz?

Twitter, tüm hashtag'lerin anasıdır, ancak artık diğer büyük sosyal medya platformlarındaki gönderiler de hashtagla etiketlenebilir. Temel kurallar her yerde aynıdır:

Hashtag'ler sayı içerebilir ancak her zaman harf içermelidir,

Boşluklar ve özel karakterler kullanılamaz,

Hedef kitleniz, büyük ve küçük hashtag arasında ayrım yapmaz, ancak daha uzun hashtag kullanımı size farklılık konusunda yardımcı olur,

Hashtag'ler genellikle daha iyi okunabilirlik için mümkün olduğunca kısa tutulmalıdır.

Bununla birlikte, olası kullanımlar ve etkileşim potansiyeli, sosyal ağa bağlı olarak farklılık gösterir. Peki hangi strateji hangi kanal için uygundur?

 

3. Farklı Sosyal Ağlar İçin Hashtag Stratejileri

Twitter'da Pazarlama Hashtagleri

Twitter'da hashtagler, kısa ömürlü içeriğin yapılandırılmasında ve kullanıcılar tarafından görünür kılınmasında önemli bir rol oynar. Mikroblog hizmetinin ana sayfasında, en çok kullanılan hashtag'ler, yaklaşan yerel seçimlerden mevcut Süper Lig maçlarına kadar o andaki en alakalı tartışmaları ve olayları tasvir etmek için günlük bir trend listesinde özetleniyor.

Burada hashtaglerin birincil işlevi, kişiyi güncel bir tartışmaya dahil etmek veya tamamen yeni bir söylem açmak için belirli bir konuya tam olarak bir tweet atmaktır. Hashtag içeren bir tweet , # içermeyen 140 karakterden yüzde 50 daha fazla etkileşim (tıklamalar, retweetler, beğeniler, yanıtlar) alır. Ancak kısa tweetler aşırı derecede fazla hashtag içermemelidir. Tweet başına en uygun hashtag sayısı bir ila ikidir.

Pazarlamacılar için, odak noktasına bağlı olarak uzman bir kitlenin hedeflendiği belirli hashtag'ler oluşturulmuştur. Genel olarak, aşağıdakiler özellikle popülerdir:

  • İçerik pazarlaması: #content #contentmarketing #contentstrategy #blogging
  • Inbound Marketing: #inbound #inboundmarketing
  • Genel olarak pazarlama: #marketing #mktg #marketingtips
  • Küçük şirketler için iş: #startup #startups #growth #growthhacking

Belirli bir olay gibi güncel olaylardan haberdar olmanız gerekir. Örneğin, bir pazarlama fuarından tweet atarsanız, etkinliğin hashtag'ini kullanmanız sizin yararınıza olacaktır.

Şu anda popüler olan hashtag'leri araştırırken, Hashtagify gibi hashtag araştırması araçları size son derece yardımcı olabilir.

JNltpY

Instagram'da Pazarlama Hashtagleri

Twitter'daki kısıtlı kullanımla karşılaştırıldığında, Instagram'daki hashtag kullanımı daha rahattır. Ne kadar çok hashtag olursa, erişim o kadar büyük olur. Twitter ve Facebook ile karşılaştırıldığında bu, ortalama olarak gönderi başına çok daha fazla etkileşim sağlar. Hashtag içermeyen gönderiler, 1.000 takipçi başına ortalama 14 etkileşim elde ederken, on bir veya daha fazla hashtag ile 20'den fazla etkileşim alınabilir. Bununla birlikte, burada da aşırı hashtag kullanımı tavsiye edilmemektedir.

Bunlar Instagram'daki en popüler beş hashtag:

  • #love
  • #instagood
  • #todaypic
  • #tbt
  • #beautiful

Genel olarak popüler hashtag'ler, şirketinizin dış imajına uygun sektörle ilgili anahtar kelimelerle birleştirilebilir.

 

Girişimciler için Hashtag'ler

#girişimcilik #grind #hustle #öğrenmek #eğitim #başlangıç ​​#başarı #başarısözleri #inşa # başlangıç ​ # iş sahipleri #hırs #hayal # hedefler # hayatlar #goforit #nevergiveup #başarı # işadamı # işkadını # işhayatı #girişimciseti #girişimci #millionairemindset #thinkbigger #dreambigger #yesyoucan

9gJtct

Pazarlama Hashtagleri

#startupbusiness #marketingdigital #marketing #disruptivemarketing #relationshipmarketing #loyaltypazarlama #digitalpazarlamaipuçları #digitalpazarlamastratejisi #digitalinfluencer #digitalmarketing #eventmarketing #experientialmarketing #competitiveadvantage #marketingintelligence #social #sales #girişimcilik

 

İçerik Pazarlama Hashtagleri

#socialmedia #socialmediatips #communitymanager #smtips #smm #contentmarketing #viral #marketingonline #marketingteam #goviral #marketingdigital #seo #webtraffic #marketingtips #socialmediastrategy #marketingstrategy #marketing101 #dijital pazarlama #pazarlama # pazarlama101 #dijital pazarlama # pazarlama101 #dijital pazarlama

 

Popüler hashtagler hakkında daha fazla fikir için, hashtag kullanımı ve hashtag araştırması araçlarını kullanabilirsiniz. Instagram ayrıca alakalı anahtar kelimeleri kullanarak aramalarda sizi aktif olarak destekler. Hashtag yazarken Instagram, bu anahtar kelimelerin bahsedildiği gönderi sayısına göre listelenen öneriler sağlar.

MucJxS

Facebook'ta Pazarlama Hashtagleri

Hashtag'ler tweetlerin ve Instagram gönderilerinin ayrılmaz bir parçası olsa da, hashtag kullanımı stratejisinin Facebook'ta kullanımı tartışmalıdır. Ağ, hashtagleri 2013'te tanıttı, ancak arama işlevinde çok az kullanıcı kullanıyor, bu nedenle bu terimler için arama sonuçları oldukça alakasız.

Bu nedenle birçok çalışma, Facebook gönderilerindeki hashtag'lerin etkileşim oranı üzerinde olumsuz bir etkisi olmadığı sonucuna varmıştır. Bir BuzzSumo raporuna göre, Facebook'ta hashtag içermeyen gönderiler yüzde 34 daha fazla etkileşim alıyor.  

Dipnot: Belirli bir neden olmadıkça, Facebook'taki gönderilerinizde para birimi işaretlerini kullanmaktan kaçınmalısınız.

 

LinkedIn'de Pazarlama Hashtagleri

LinkedIn'in 2013'te ilk hashtag kullanımı özelliğini piyasaya sürmesinin ardından, ancak aynı yıl popülerlik eksikliği nedeniyle kaldırılmasının ardından, hashtagleri 2016'da tekrar geri getirilme yolu benimsendi. O zamandan beri, gönderilere hashtag eklemek, hashtag kullanımı ve onları hedeflenmiş bir şekilde aramak mümkün oldu.

Bununla birlikte, yakın zamandaki yeniden pazarlama nedeniyle, eylem için sağlam temellere dayanan önerilerin türetilebileceği kullanım istatistikleri eksikliği vardır. Test olarak, gönderi başına bir veya iki hashtag ile başlamalısınız.

 

Sosyal Medya Stratejisinin Merkezi Bir Parçası Olarak Hashtag'ler

Hashtag'ler, sosyal ağlarda kendi pazarlamanızın önemli bir parçasıdır. Instagram ve Twitter'daki gönderilerde, gönderilerinizin erişiminde önemli bir etkiye sahiptirler. Kullanımın temellerine ek olarak, her şeyden önce hashtagın başarılı bir şekilde kullanılması kesin bir içgüdü gerektirir. Sonuçta amaç, seçilen kullanıcılara kendileriyle ilgili içerikle hitap etmektir.

Hashtaglerin kullanımı ve dozajı her zaman ilgili sosyal ağlardaki belirli kullanıcı davranışına göre ayarlanmalıdır.  

Okuduğunuz için teşekkürler.

Yeni Siparis !
1 dakika once 1.000 Türk Abone siparisi geldi.
Yeni Siparis !
5 dakika once 2.000 Organik Türk Takipçi siparisi geldi.
Yeni Siparis !
2 dakika once 2.000 Ucuz Takipçi siparisi geldi.
Yeni Siparis !
3 dakika once 1.000 Kadın Türk Yorum siparisi geldi.
Yeni Siparis !
2 dakika once 2.000 Organik Türk Takipçi siparisi geldi.
Yeni Siparis !
1 dakika once 2.000 Organik Türk Takipçi siparisi geldi.
Yeni Siparis !
2 dakika once 1.000 Organik Türk Takipçi siparisi geldi.
Yeni Siparis !
3 dakika once 2.000 Ucuz Takipçi siparisi geldi.
Yeni Siparis !
3 dakika once 2.000 Ucuz Takipçi siparisi geldi.
Yeni Siparis !
1 dakika once 1.000 Organik Türk Takipçi siparisi geldi.