Başlık

En Faydalı Tiktok Pazarlaması Taktikleri

2020-11-26 03:08:59

Başlık

En Faydalı Tiktok Pazarlaması Taktikleri

TikTok'un Türkiye'de yaklaşık 23 milyon aylık aktif kullanıcısı olduğunu biliyor muydunuz? Bu markanızın dijital varlığını TikTok pazarlaması yöntemlerine taşımak için harika bir fırsattır.

Bir işletmeniz varsa, platformda nispeten az rekabet olduğundan, TikTok pazarlaması markanız için harika bir kanal olabilir. Ancak, TikTok'ta yeniyseniz, onu şirketinizi pazarlamak için nasıl kullanabileceğinizi bilemeyebilirsiniz.

Uygulama ve veri gizliliği ile ilgili bazı tartışmalar oldu, ancak TikTok’un hala popülerliği artmaya devam ediyor, bu nedenle bir TikTok pazarlama stratejisi oluşturmadan önce bunu düşünün.

Aşağıda, işletmenizi bir sonraki seviyeye taşımak için TikTok'u bir TikTok pazarlaması kanalı olarak nasıl ve neden kullanmanız gerektiğini keşfedeceğiz.

 

Neden TikTok Pazarlaması ?

Birçok işletme sahibi, TikTok'un bir pazarlama aracı olarak nasıl çalışabileceğini anlamaya zaman ayırmadı. Belki de bunun nedeni, platformun yalnızca “genç” bir kullanıcı tabanına sahip olduğunu düşünmeleridir.

Ancak, TikTok artık çok sayıda insanı cezbetmektedir. Aslında,  TikTok'un Türkiye'deki kullanıcılarının yaklaşık % 38'i 30 yaşın üzerindedir.

Düşük iş rekabeti, görece düşük bir maliyetle birçok kişiye ulaşabileceğiniz için büyük bir fırsat sunar.

Ama bunu işiniz için kullanmalı mısınız?

j9xoMt

TikTok Pazarlaması Nasıl Çalışır?

TikTok'u nasıl kullanabileceğinizi konuşmadan önce, platformun nasıl çalıştığını hızlıca ele alalım.

Platform, maksimum 15 saniye olan ve toplam 60 saniyeye kadar birleştirilebilen, insanların akışlarında gezinerek videolarla etkileşime girdikleri videolara dayanmaktadır.

TikTok ile ilgili harika şeylerden biri, insanların videolarına her türlü düzenleme efektini ve arka plan müziğini eklemelerine izin vermesidir. Bu,  insanlar belirli bir şarkıyı dans ederken kendi videolarını kaydedebildikleri için, platformda viral olan pek çok dans videosu yaratılması ile sonuçlandı.

Videolarla etkileşim söz konusu olduğunda, insanlar beğendikleri videoları doğrudan mesaj veya SMS ve diğer uygulamalar aracılığıyla "beğenebilir", yorum yapabilir veya diğer kullanıcılarla paylaşabilir.

Platformda etkileşim rakamları son derece yüksektir. Influencer Marketing Hub tarafından yapılan bir araştırmaya göre, TikTok, her boyuttaki hesapta etkileşim seviyeleri söz konusu olduğunda diğer tüm platformları geride bırakıyor.

Kullanıcılar genellikle günde 45 dakika etkileşimde bulunduğundan, TikTok insanları uygulamada tutmada gerçekten iyidir. Sadece bu detay bile, TikTok pazarlaması yöntemlerini muhteşem kılmaya yetiyor.

Bir TikTok profiliniz varsa, insanlar hesabınızı takip edebilir ve her video yayınladığınızda uyarılmaları için bildirimler ayarlayabilir.

İşin zor kısmı, TikTok kullanıcılarında yankı uyandıran türden içeriğin nasıl oluşturulacağını bulmaktır. Sonuçta, TikTok pazarlaması içeriği ve stili diğer sosyal medya platformlarındakilerden farklı.

Platformu bir veya iki hafta boyunca gözlemci olarak kullanırsanız, Tiktok pazarlama için bir öngörü geliştirebileceksiniz. Bu, platformu bir pazarlama kanalı olarak kullandığınızda işleri çok daha kolaylaştırabilir.

eJ4Wmo

TikTok Pazarlaması Videoları Oluşturun

Video oluşturmanın en basit yolu, TikTok Uygulamasına giriş yapmak ve menünün en ortasında gözüken “+” işaretine tıklamaktır.

Bunu yaptıktan sonra, video kaydetmenize izin veren ekranı göreceksiniz.

Daha önce belirtildiği gibi, kısa bir video kaydedebilir veya videoları maksimum 60 saniye boyunca birleştirebilirsiniz. Yaratacağınız içeriğin uzunluğu, tamamen sizin TikTok pazarlama hedeflerinize bağlıdır.

Sağ üst köşeye bakarsanız, kayıt ayarlarını düzeltmek için seçenekler bulacaksınız. "Hız" seçeneği gibi belirli özellikleri denerseniz, videolarınızı daha da benzersiz hale getirebilirsiniz.

Tahmin edebileceğiniz gibi, efektler özelliği videolarınıza harika animasyonlar eklemenize olanak tanır.

"Artırılmış gerçeklik" teknolojisini kullanan birçok efekt vardır. Bu efektlerle, sanal öğelerle etkileşim halindeymişsiniz gibi görünmesini sağlayabilir ve ayrıca görünümünüzü değiştirebilirsiniz.

  • Bir video kaydettikten sonra, bir "post prodüksiyon" alanına erişiminiz olur.
  • Bu alanda videolarınıza ses efektleri ve filtreler gibi ek efektler ekleyebilirsiniz.
  • Bu ekranın altında videolarınızı daha da özelleştirebilirsiniz.
  • Bu post prodüksiyon aşamasını tamamladıktan sonra, yükleme sürecinden geçebilirsiniz.

Videonuza bazı hashtag'ler eklemenize izin veren bir bölüm mevcuttur. Görüntüleyenlerinize görecekleri şeyin bir önizlemesini sunan bir "kapak" da seçebilirsiniz.

Hashtag'lerin seçtiğiniz videonuzun “keşfedilebilirlik” özelliği üzerinde önemli bir etkisi olabilir. Videonuzun temasını veya ana fikirlerini temsil eden hashtag'leri seçmeye çalışmalısınız.

Ek olarak, seçtiğiniz kapak, birisinin videonuzu izleme olasılığını önemli ölçüde etkileyebilir. Klibinizdeki görsel olarak en çarpıcı anlardan birini temsil eden bir kapak resmi seçmelisiniz.

Tüm bunları tamamladığınızda "Gönder" i tıklayabilirsiniz ve video kitaplığınıza eklenecektir.

Videonuzu diğer sosyal medya platformlarında da otomatik olarak paylaşabilirsiniz.

Mevcut sosyal medya takipçilerinizin TikTok'taki varlığınızdan haberdar olması için bunu etkinleştirmelisiniz. Bu önemlidir, çünkü bu kişiler içeriğinizle doğrudan TikTok üzerinden etkileşime girebilir ve bu da platformun algoritmasının videonuzu başkalarına önermesiyle sonuçlanabilir.

2J3MnZ

İlginç TikTok Pazarlaması İçeriği Nasıl Oluşturulur

TikTok ile başarılı olmak, heyecan verici içerikler yaratmaya dayanıyor. Bunu yapabilirseniz, insanların videolarınızı izleme ve onlarla etkileşim kurma olasılığı daha yüksektir, bu da algoritmanın içeriğinizi daha fazla insanın önüne koymasına neden olur.

TikTok profiliniz için ilginç iş içeriği oluşturmanın belki de en kolay yolu, blog yazısı fikirleri üretirken kullanacağınız aynı yaklaşımı benimsemektir.

Sorunları veya ilgi alanlarını nasıl belirleyeceğinizi bilmiyorsanız, sorun! Mevcut hedef kitleniz, mücadele ettikleri bazı konuları veya hakkında daha fazla bilgi edinmek istediklerini paylaşmaktan heyecan duyabilir.

Alternatif olarak, hedef kitlenizin kategorisine adanmış popüler forumlarda sorduğu bazı genel sorulara bakabilirsiniz.

Google Search içinde “autosuggest” özelliği iyi içerik fikirleri geliştirmek için başka bir yoludur.

Hedef kitlenizin Instagram pazarlaması hakkında bilgi edinmek istediğini bildiğinizi varsayalım. Google’da “Instagram pazarlama ipuçları” nı kullanıyorsanız, bu konuyla ilgili bir arama önerileri listesi göreceksiniz.

TikTok videolarınızı oluştururken bu önerileri ilham kaynağı olarak kullanabilirsiniz. Ayrıca, Ubersuggest gibi bir SEO aracı aracılığıyla ideal anahtar kelimelerinizden fikir arayabilirsiniz.

Burada yapmanız gereken tek şey, seçtiğiniz konuyla ilişkili geniş bir anahtar kelime yazmaktır.

Bunu yaptıktan sonra, içerik fikirlerini görüntülemenizi sağlayan bir bölüm göreceksiniz.

Bu bölümü tıklarsanız, videolarınız için kullanabileceğiniz bazı ilgili içerik fikirlerini göreceksiniz.

Belirli bir anahtar kelimenin birkaç varyasyonunu kullanırsanız, çok sayıda fikir elde edebilirsiniz.

Bilgilendirici içeriğin yanı sıra, komik içerikler de oluşturmak isteyebilirsiniz. Çoğu insan platformu eğlenmek için kullandığı için bu tür içerikler TikTok'ta işe yarayabilir.

Komik içeriğe bir örnek, hedef kitlenizin ilgili olabileceği sektörünüz hakkında bir şaka olabilir.

Komik içerik oluşturmayı zor bulursanız, videolarınızı kaydederken çok sayıda efekt kullanmayı düşünün.

Örneğin, neredeyse tüm videolarınız için belirli filtreler veya şarkılar kullanabilirsiniz. Bunu yaparken, içeriğin kendisi ciddi olsa bile bilgilendirici videolarınızı daha ilgi çekici hale getirebilirsiniz.

5xtuaQ

TikTok Pazarlaması ve SEO İçin Doğru Hashtagleri Kullanın

İnsanların içeriğinizi TikTok'ta bulmasını istiyorsanız, TikTok SEO hakkında biraz düşünmeniz gerekir.

TikTok SEO, içeriğinizi optimize ettiğiniz anlamına gelir, böylece platformdaki arama özelliğini kullanırken insanlar tarafından bulunur.

Belki de bunu yapmanın en kolay yolu, bir video yayınladığınızda ilgili hashtag'leri kullanmaktır.

Hangi hashtag'leri kullanmanız gerektiğini bilmiyorsanız, TikTok'taki arama bölümüne alakalı, geniş bir anahtar kelime yazın. Bunu yaptığınızda, TikTok yazdıklarınızla ilişkili bir dizi hashtag önerecektir.

Geniş bir kitleye ulaşmak istiyorsanız, nispeten genel hashtagler kullanabilirsiniz. Yukarıda gösterilen hashtag'in genel bir örneği "#socialmediamarketing" veya "#smallbusinesstips" olabilir yada Tiktok Türk Takipçi Satın Al sayfamızdan yararlanabilirsiniz.

Bir video için kullanabileceğiniz hashtag sayısında bir sınır yoktur. Ancak, hashtagleriniz videonuzun başlığında görünecektir ve altyazılar 100 karakterle sınırlıdır.

Bu nedenle, kabaca iki ila üç hashtag'e odaklanmak isteyebilirsiniz, çünkü bu size videonuz ile alakalı bir açıklama yazmanız için biraz alan sağlayacaktır.

Yeni Siparis !
1 dakika once 1.000 Kadın Türk Yorum siparisi geldi.
Yeni Siparis !
3 dakika once 2.000 Organik Türk Takipçi siparisi geldi.
Yeni Siparis !
4 dakika once 2.000 Organik Türk Takipçi siparisi geldi.
Yeni Siparis !
1 dakika once 1.000 Organik Türk Takipçi siparisi geldi.
Yeni Siparis !
5 dakika once 2.000 Ucuz Takipçi siparisi geldi.
Yeni Siparis !
5 dakika once 2.000 Ucuz Takipçi siparisi geldi.
Yeni Siparis !
1 dakika once 1.000 Organik Türk Takipçi siparisi geldi.
Yeni Siparis !
2 dakika once 1000 Türk Takipçi siparisi geldi.
Yeni Siparis !
3 dakika once 2.500 Türk Abone siparisi geldi.
Yeni Siparis !
1 dakika once 1.000 Beğeni siparisi geldi.