Başlık

Facebook Pazarlaması İçin Tam Kılavuz

2020-11-28 04:15:08

Başlık

Facebook Pazarlaması İçin Tam Kılavuz

Temmuz 2019'da Facebook'un dünya çapında 2,4 milyardan fazla aktif kullanıcısı vardı. Sadece bu istatistik bile Facebook pazarlaması kavramını markanız için harika bir hale getiriyor.

Bu etkileyici sayı bunu açıkça ortaya koyuyor: Facebook hemen hemen her şirket için en önemli pazarlama platformlarından biridir. Facebook pazarlaması da öyle. Ancak hayranlarınızla tamamen organik bir şekilde iletişim halinde kalmak istiyorsanız, sürekli değişen Facebook algoritması sizin için bir sorun haline gelebilir.

Facebook reklamlarının Facebook pazarlaması konusunda yardımcı olabileceği yer burasıdır. Mikro hedefleme işlevleri sayesinde, demografik verilere, konuma, ilgi alanlarına ve hatta davranışa dayalı olarak tam hedef kitlenize ulaşabilirsiniz. Bu şekilde, mesajınızı her zaman ürünleriniz veya hizmetleriniz için en yararlı olan kişilere iletirsiniz.

Bu sadece reklam bütçeniz açısından değil, aynı zamanda dönüşümler ve yatırım getirisi açısından da faydalıdır. Yalnızca en değerli potansiyel müşterilere ulaşmak için ödeme yaparsınız. Ancak Facebook'ta reklam vermeye başlamadan önce, en iyi sonuçları elde etmek için farklı reklam türlerini ve hedefleme seçeneklerini araştırmak Facebook pazarlaması için iyi bir fikirdir.

Facebook'ta reklam vermeye yönelik bu kapsamlı kılavuzda, Facebook reklamları hakkında bilmeniz gereken her şeyi açıklayacağız. İlk reklamınızı planlamadan Facebook'taki reklam kampanyaları için karmaşık stratejiler geliştirmeye kadar.

LYykZ5

Facebook Reklam Türleri

 

Fotoğraf Reklamları

Promosyon faaliyetlerinize bu basit Facebook reklamlarıyla başlayın. Mevcut bir gönderiyi Facebook sayfanızdan bir fotoğrafla güçlendirerek sadece birkaç tıklamayla bir fotoğraf reklamı oluşturulabilir.

Fotoğraf reklamlar basittir, ancak sıradan olmaları gerekmez. Örneğin, çorap reklamlarının şimdiye kadar oldukça basit bir konu olduğunu düşündüyseniz, Happy Socks'un çorapları fotoğraf reklamlarına ne kadar komik ve şaşırtıcı bir şekilde yerleştirdiğine bakın.

 

Video Reklamlar

Video reklamlar, Facebook pazarlaması konusunda oldukça güçlü bir silahtır. Örneğin, bugün öğlen vakitlerinde karşılaştığınız Facebook reklamındaki video, sunulan hizmet hakkında belirli bir şey söylemiyor, ancak sizin daha fazlasını bilmek istemenize neden oluyor.

 

Carousel Reklamlar

Carousel reklam, ürününüzü veya hizmetinizi en fazla on fotoğraf veya videoyla sunar. Bu formatı, ürününüzün çeşitli avantajlarını göstermek, birkaç farklı ürün sunmak veya tüm fotoğraflardan bunun gibi bir panorama görüntüsü oluşturmak için kullanabilirsiniz

BT şirketi Paessler AG, Carousel reklamlar ile birlikte ücretsiz kart oyunu "The Game Against Downtime" ın reklamını yaptı. Sonuç: Şirketin önceki reklam kampanyalarına kıyasla olası satış başına yüzde 51 daha düşük maliyet.

O4bs5W

Slayt Gösterisi Reklamları

Facebook'taki slayt gösterisi reklamları, bir dizi hareketsiz görüntüden veya mevcut video kliplerden kısa video reklamlar oluşturmanın kolay bir yolunu sağlar. Bu ise facebook pazarlaması yöntemlerine güzel bir alternatiftir. Videolarla aynı dikkat çekici hareketi sunarlar, ancak çok daha az bant genişliği gerektirirler, yani yavaş internet bağlantısı olan kullanıcılar için bile hızlı yüklenirler. Facebook pazarlaması konusunda hız, oldukça önemli bir etkendir.

Ayrıca bu Facebook reklamlarına metin ve müzik de ekleyebilirsiniz. Kendi resimleriniz yoksa, Facebook koleksiyonundaki stok fotoğrafları kullanın.

 

Koleksiyon Reklamları

Bu reklam biçimi yalnızca mobil cihazlar için kullanılabilir ve müşterinin tek tıklamayla satın alabileceği bir veya daha fazla ürünü sergilemenizi sağlar.

Koleksiyon Reklamları, kullanıcıların Facebook'tan ayrılmadan ürünlerinizi satın alabilmeleri için anında deneyimlerle birleştirilebilir. Bu, hareket halindeyken ve hızlı bir internet bağlantısına sahip olmayan kullanıcılar için bile basit çevrimiçi alışverişe olanak tanır.

 

Anında Deneyim Reklamları

Eskiden tuval olarak bilinen format tüm ekranı doldurur ve Facebook dışındaki bir mobil web sitesinden 15 kat daha hızlı yüklenir.

Facebook Piksel ile Facebook pazarlaması üzerine web sitenizde çalışıyorsanız (bunu yapmanızı tavsiye ederiz), ürünleriniz otomatik olarak Anında Deneyim reklamlarına eklenir ve bu nedenle sorunsuz bir şekilde izlenebilir.

qcbx3p

Potansiyel Müşteri Reklamları

Potansiyel müşteri reklamları, kullanıcıların size çok fazla yazmadan iletişim bilgilerini verebilmeleri için özel olarak tasarlandıkları için yalnızca mobil cihazlar için de kullanılabilir. Bülten abonelerini çekmek, kullanıcıların ürünlerinizin test sürümlerini sipariş etmelerini sağlamak veya genel olarak onlara sizden daha fazla bilgi talep etme fırsatı vermek için özellikle uygundurlar.

Philosophy, 9.000'den fazla potansiyel müşteri oluşturarak İngiltere'deki örneklerini tanıtmak için bu reklamları kullandı.

Bu reklam biçimi özellikle satış hunisini beslemek için uygundur.

 

Dinamik Reklamlar

Dinamik reklamlar, belirli ürünleri, onlarla ilgilenme olasılığı en yüksek olan müşterilere hedeflemenize olanak tanır. Örneğin, birisi web sitenizdeki bir ürün sayfasını ziyaret etmiş veya alışveriş sepetine bir ürün eklemiş ancak daha sonra satın alma işlemini gerçekleştirmemişse, o ürün için dinamik reklamlar o kişinin Facebook beslemesinde görünecektir. Bu çok etkili Facebook pazarlama stratejisiyle, potansiyel müşteriye satın alma işlemini tamamlaması hatırlatılır.

 

Messenger Reklamları

Fotoğraf, video, carousel ve dinamik Facebook reklamları da Facebook Messenger'da görünecek şekilde revize edilebilir. Bununla ayda 1,3 milyar Messenger kullanıcısına ulaşabilirsiniz. Bunu yapmak için, reklamınızı oluştururken istediğiniz yerleşim olarak Messenger'ı seçmeniz yeterlidir (ayrıca Facebook beslemesini de seçmeniz gerekir).

Facebook beslemesine "tıkla-mesajlaş" reklamları da yerleştirebilirsiniz. Bu Facebook pazarlaması reklamları, Facebook sayfanızla otomatik olarak bir mesajlaşma sohbeti açan bir harekete geçirici mesaj düğmesi sunar, böylece kullanıcılar satış veya müşteri hizmetleri temsilcilerinizden biriyle iletişime geçebilir.

KvflTF

Facebook'ta Reklam Verin

Şirketinizin zaten bir Facebook Sayfası varsa, Facebook reklam kampanyanızı orada oluşturmak için doğrudan Facebook Reklam Yöneticisi veya İşletme Yöneticisine gidebilirsiniz. Henüz bir şirket sayfanız yoksa, önce bir tane şirket sayfası oluşturun.

 

Reklam hedefinizi seçin

Facebook Reklam Yöneticisinde oturum açın ve tıklama oluşturma altında reklamlarınız için yeni bir Facebook kampanyası başlatın.

Facebook, Facebook pazarlaması hedefinize bağlı olarak reklam çeşitleri arasında size birçok farklı seçenek sunar. Bu pazarlama hedefleri, aşağıdaki iş hedeflerine karşılık gelir:

 • Marka bilinirliği: Markanızı yeni bir kitleye tanıtın.
 • Erişim: Facebook’ta yayınladığınız reklamı olabildiğince sektörünüz ile alakalı kişilere gösterin.
 • Trafik: Belirli bir web sitesine veya uygulamaya gelen trafiği artırın.
 • Etkileşimler: Gönderileriniz veya sayfanız için beğeni sayısını artırmak, etkinlikleriniz için daha fazla taahhüt almak veya kullanıcıları özel bir tekliften yararlanmaya motive etmek için geniş bir kitleye ulaşın.
 • Uygulama yüklemeleri: Eğer şirketinizin bir uygulaması var ise, bu reklam sayesinde daha fazla kişinin onu yüklemesini sağlayın.
 • Video Görüntülemeleri: Eğer halihazırda bir video içeriğiniz var ise, bu reklam ile videonuzu daha fazla kişinin izlemesini sağlayabilirsiniz.
 • Potansiyel müşteri oluşturma: Firmanız için yeni potansiyel müşteriler edinerek onları satış hedefi haline getirin.
 • Mesajlaşma: Facebook Messenger üzerinden işletmenizle daha fazla kişinin iletişim kurmasını sağlayın.
 • Dönüşümler: İnsanların web sitenizde belirli bir işlem yapmasını sağlayın (posta listenize abone olmak veya ürününüzü satın almak gibi).
 • Katalog satışları: Eğer internet sitenizde bir ürün kataloğu var ise, bu reklam türü ile onu bağlayarak kullanıcı deneyimi yüksek reklamlar oluşturabilirsiniz.
 • Mağaza içi ziyaretler: Yakındaki insanlara reklam göstererek fiziksel mağazalarınızın trafiğini artırın.

Yeni Siparis !
1 dakika once 1.000 Organik Türk Takipçi siparisi geldi.
Yeni Siparis !
5 dakika once 3.000 Organik Türk Takipçi siparisi geldi.
Yeni Siparis !
3 dakika once 2.000 Ucuz Takipçi siparisi geldi.
Yeni Siparis !
3 dakika once 1.000 Organik Türk Takipçi siparisi geldi.
Yeni Siparis !
4 dakika once 1000 Türk Takipçi siparisi geldi.
Yeni Siparis !
3 dakika once 10.000 Organik Türk Takipçi siparisi geldi.
Yeni Siparis !
4 dakika once 5.000 Video İzlenme siparisi geldi.
Yeni Siparis !
1 dakika once 2.000 Organik Türk Takipçi siparisi geldi.
Yeni Siparis !
2 dakika once 2.000 Organik Türk Takipçi siparisi geldi.
Yeni Siparis !
3 dakika once 1.000 Organik Türk Takipçi siparisi geldi.