Başlık

Küçük İşletmeler İçin Sürdürülebilir Sosyal Medya Pazarlaması

2020-11-20 03:07:26

Başlık

Küçük İşletmeler İçin Sürdürülebilir Sosyal Medya Pazarlaması

Pek çok küçük şirket veya şahıs şirketi, işleri için sosyal medya pazarlaması kullanma konusunda tereddüt ediyor. Özellikle küçük şirketlerin serbest zamanlı çalışanları zaman kısıtlamalarından muzdariptir. Bu nedenle çeşitli sosyal medya pazarlaması yöntemlerini nasıl kullanacaklarını hayal edemezler. Bazıları, şirketlerinin sosyal medyada gerçekten görünür olması gerektiğini ve bunu başaramayacaklarını bildikleri için de baskı altında hissederler. Bunun en büyük nedeni ise plansız ve sağlam bir dayanağı olmadan tasarlanmış sosyal medya stratejileridir.

Ya da sosyal medya çalışmalarına yeni başlıyorlar ve başarılı olamayınca biraz hayal kırıklığına uğruyorlar. Cesaret edip şirketinizin sosyal medya görünürlüğünü iyileştirmeyi denerseniz, ne kadar başarılı olamasanız da bu kötü bir şey değildir. Ancak, bunu yapmaya cesaret edemezseniz, şirketinizin görünürlüğü de iyileşemez.

Sosyal ağlarda mücadeleye girmeden önce, kesinlikle birkaç strateji yaratmalısınız. Bir sosyal medya pazarlaması stratejisi, doğru sosyal ağları ve içeriği seçmenize ve gereken zamanı daha iyi yönetmenize yardımcı olur.

JeNkzu

Sosyal Medya Profiliyle Neyi Başarmak İstiyorsunuz?

Sosyal medya varlığının amacının ne olduğunu düşünün. Neden tam olarak bir hayran sayfası veya Facebook grubu açmak veya LinkedIn'de aktif olmak istiyorsunuz? Olası hedefler örneğin şunlar olabilir:

  • Kendinizi tanıtmak veya ürün / hizmetinizi tanıtmak mı istiyorsunuz?
  • Blog makalelerinizi daha fazla kişinin okumasını mı istiyorsunuz?
  • Web siteniz için daha fazla ziyaretçi çekmek mi istiyorsunuz?
  • Müşterileriniz ve potansiyel müşterilerinizle fikir alışverişinde bulunmak mı istiyorsunuz?
  • Yoksa sadece bilgiye ulaşmak mı istiyorsunuz?

Hepsi için işe yarayabilir, işe yaramayacağı tek husus hemen yüzlerce satış yapılması hayaliyle sosyal medya kullanmaya başlamaktır! Birçok girişimci, hızlı şekilde bir satış platformu oluşturmak için sosyal medya pazarlaması yöntemlerini kullanabileceklerine inanmaktadır. Bu muhtemelen işe yaramayacaktır, çünkü önce hayranlar ve takipçiler edinmeniz, güven oluşturmanız ve katma değer sunmanız gerekir. Sosyal ağların "sosyal" medya olarak adlandırılmasının bir nedeni var. Ağ kavramına ve sosyal satışa dayanırlar, yani diyalog ve başkalarıyla değişim yoluna.

Ölçülebilir ve gerçekçi hedefler ile birlikte ilgili performans göstergelerini belirleyin, örneğin "Facebook kullanıcıları aracılığıyla %x daha fazla çevrimiçi mağaza satışı" gibi nicel hedefler veya "belirli bir süre içinde kaç tane olumlu yorum aldığımız” gibi nitel hedefler. Her şirket kendi hedeflerini belirlemelidir.

CacXZ1

Hedef Kitleniz Kim?

Hedef kitlenizi belirleyin ve hangi yeni hedef kitlesine ulaşabileceğinizi düşünün. Hedef kitlenizi ne kadar kesin belirlerseniz, uygun ağları seçmeniz o kadar kolay olur. Hedef kitlenizi sadece yaş, cinsiyet, ikamet yeri vb. gibi sosyo-demografik özelliklere göre tanımlamayın. Bu sosyal medya pazarlaması yöntemlerinin en önemli kurallarından biridir. Potansiyel “alıcı kişileri” tanımlamak çok daha önemlidir. Bunlar, tanımları hedef kitle tanımının çok ötesine geçen kurgusal insanlardır. İnsanların ilgi alanlarını, hedeflerini, arzularını ve beklentilerini bulmakla ilgilidir. Kişiler bu nedenle davranış kalıpları ve zorlukları ile tipik müşterilerdir. Hedef kitleniz ne kadar yoğun ilgilenirseniz, müşterilerinize doğru şekilde hitap etmeniz ve sosyal ağlar için içerik bulmanız o kadar kolay olacaktır.

Çünkü önemli olan bir şey var: Hedef kitleler içeriği belirler! Kimin için yazdığını bildiğinde, içeriğin için fikirler bulman çok daha kolay olacaktır.

 

Sosyal Ağlarda Nasıl Algılanıyorsunuz?

Şirketinizle birkaç sosyal ağda aktifseniz, "markalaşma" hakkında düşünmeye başlayabilirsiniz. Her zaman aynı görseller kullanmak zorunda değilsinizdir, bu sadece her ağın farklı görüntü boyutlarına sahip olması nedeniyle zordur. Ayrıca her ağda farklı bir amacınız olabilir. Ancak marka değeriniz her ağda geçerli olacaktır. Bu logo, benzer bir görsel dil veya görüntü yapısı olabilir.

Bir grafik tasarımcıdan yardım istemek kesinlikle para kaybı değildir. Nasıl algılandığınızda da rol oynayan şey görsel iletişimdir. Müşterilerinizi ve ağ ortaklarınızı arıyor musunuz ve istiyor musunuz? Diliniz gündelik mi yoksa daha resmi mi? Bununla ilgili düşünmek, hedef kitlenize sosyal ağlarda nasıl hitap etmek istediğinize karar vermenize yardımcı olabilir.

mMQ2zp

Hangi İçeriği Sağlayacaksınız?

Sosyal medya pazarlaması yöntemleri arasında en önemlilerden biri olan içerik pazarlamasına yavaş yavaş giriş yapıyoruz. Hangi içeriği sağlayacaksınız? Hedef kitlenizle alakalı içeriği düşünün. Onlara ne söyleyebilirsiniz, iyi görsel malzemeniz var mı?

Bu arada, sosyal medya pazarlaması yöntemlerine yeni başlayan birçok kişi, "rekabeti" desteklediği için hayran sayfalarında / profillerinde herhangi bir üçüncü taraf içeriği paylaşmamaları gerektiğini düşünüyor. Hadi ama, bu çok anti-sosyal! Burada söz konusu olan iki şey var: her şeyden önce bulunduğunuz platforma “sosyal medya” deniyor çünkü sadece müşterilerinizle / potansiyel müşterilerinizle değil, aynı zamanda meslektaşlarınız / rakiplerinizle de fikir alışverişinde bulunuyorsunuz. İkincisi, hayranlarınız için içerik seçiyorsunuz. Bu konuyu sosyal medya pazarlaması uzmanları şöyle özetliyor: "paylaşmak önemsemektir". Bir rakibinizin hayranlarınızla alakalı bir içerik paylaşması harika değil mi? Belki sizin de rakiplerinizin hayranlarının ilgisini çekecek bir gönderiniz vardır?

Bir blogunuz varsa, bu çok iyidir. Çünkü blog yazılarındaki küçük bilgileri sosyal ağlardaki gönderiler için çok iyi şekilde kullanabilirsiniz.

 

Sosyal Medya Desteğine Ne Kadar Zaman Ayırabilirsiniz?

Zaman ve bütçe gibi kaynakları planlayın. Tek kişilik bir işletme iseniz, kendinize bir zaman çerçevesi belirlemeli ve müşterilerinizi takip etmeye devam etmek için buna bağlı kalmalısınız. Neyi, ne zaman ve hangi sosyal ağda yayınlamak istediğinizi belirlemek için yayınlarınızı planlamaya yönelik bir editör planı kullanın. Sosyal medya pazarlaması konusunda biraz ustalaşıyorsunuz!  Bu planlarda tatiller genellikle önceden girilir. Şimdi hayranlarınızı / takipçilerinizi belirli konular hakkında bilgilendirmek istediğiniz önemli ilgili tarihleri bu takvime ​​girerseniz, çok daha iyi olacaktır.

Trello veya Evernote gibi araçlarda sosyal medya gönderileriniz için fikir toplayabilir ve bir editoryal plan kullanabilirsiniz, örneğin Google takvimi gibi bir takvim (veya kağıttan yapılmış gerçek bir takvim)). Buffer veya Hootsuite gibi araçlar, gönderilerin oluşturulmasını kolaylaştırır ve ayrıca otomatik olarak yayınlar. Bu çok zaman kazandırır ve sosyal medya pazarlaması uzmanlarının çoğu bu araçları kullanmaktadır. Elbette önce hangi aracın size uygun olduğunu bulmanız gerekir. Yeni başlayanlara önce manuel olarak paylaşım yapmasını, ayrıca bireysel sosyal medyanın özelliklerini tanımasını, doğru resim boyutlarını kullanmasını tavsiye ediyoruz.

  • Buffer: Buffer, üç farklı ağı kontrol etmek için kullanabileceğiniz ücretsiz bir sürüme sahiptir. Buna bir mobil uygulamada dahildir.
  • Falcon: Küçük işletmelerden büyük şirketlere kadar çeşitli paketlere (ayrıca deneme sürümlerine) sahip güçlü bir araçtır.
  • Hootsuite: Yaygın olarak kullanılan bir diğer araç Hootsuite'dir. Temel paketleri 30 gün boyunca test edebilirsiniz, böylece herhangi bir risk almazsınız.

Ücretsiz bir varyantla bile, sosyal medya gönderilerinizi Twitter ve Facebook gibi çeşitli platformlar için bir araçla önceden merkezi olarak planlayabilirsiniz.

33v8az

Sosyal Medya Faaliyetlerinizin Başarısını Ölçüyor musunuz?

Sosyal medya yönetimi ve sonuçları izleme çok zaman alabilir. Temel olarak, başarıyı ölçmek ve optimize etmek, hedefleri ve önemli rakamları tanımlamak kadar ticaretin bir parçasıdır. Her sosyal medya kanalının size erişim, tıklanan gönderiler, hayran / takipçi büyümesi ve çok daha fazlası hakkında bilgi veren kendi istatistikleri vardır. Sosyal medya yönetim araçları, tüm kanalların istatistiklerinin tek bir araçta görüntülenebilmesi avantajına sahiptir, bu da zamandan tasarruf sağlar.

Ancak bu araçlar kullanılarak her şey ölçülemez. Örneğin, amacınız web sitesi için daha fazla trafik oluşturmaksa, sosyal ağlar üzerinden kaç ziyaretçinin geldiğini değerlendirebileceğiniz Google Analytics gibi bir web analiz aracına ihtiyacınız vardır.

Yeni Siparis !
2 dakika once 1.000 Kadın Türk Yorum siparisi geldi.
Yeni Siparis !
1 dakika once 2.000 Organik Türk Takipçi siparisi geldi.
Yeni Siparis !
3 dakika once 2.000 Organik Türk Takipçi siparisi geldi.
Yeni Siparis !
1 dakika once 1.000 Organik Türk Takipçi siparisi geldi.
Yeni Siparis !
4 dakika once 2.000 Ucuz Takipçi siparisi geldi.
Yeni Siparis !
5 dakika once 2.000 Ucuz Takipçi siparisi geldi.
Yeni Siparis !
3 dakika once 1.000 Organik Türk Takipçi siparisi geldi.
Yeni Siparis !
4 dakika once 1000 Türk Takipçi siparisi geldi.
Yeni Siparis !
3 dakika once 2.500 Türk Abone siparisi geldi.
Yeni Siparis !
2 dakika once 1.000 Beğeni siparisi geldi.