Başlık

LinkedIn ve Daha Fazla Etkileşim

2020-12-29 00:55:46

Başlık

LinkedIn ve Daha Fazla Etkileşim

LinkedIn, hem profesyonel hem de özel hayatta giderek daha önemli bir rol oynamaktadır. İş arayan olarak potansiyel işverenleri çekmek, şirket olarak uygun çalışanları ve müşterileri bulmak veya serbest çalışan olarak ağınızı genişletmek isteyip istemediğinize bakılmaksızın, LinkedIn etkileşim ve sağladığı olanaklar nedeniyle her zamankinden daha fazla talep görüyor. 

LinkedIn iş ağı, uzun zamandır insan kaynakları ve işe alma alanında yararlı bir araç olmaktan çok daha fazlası olmuştur. Şirketler ve ajanslar, ürün ve hizmetlerine dikkat çekmek ve (en iyi durumda) satmak için ağı uzun süredir başarıyla kullanıyorlar. LinkedIn bunun için kendi aracını bile geliştirdi: LinkedIn Satış Gezgini. Örneğin Sales Navigator ile, daha fazla ve daha iyi müşteri adayı bulmak ve belirli sayıda doğrudan mesaj göndermek için daha geniş bir arama filtresi özelliğini kullanabilirsiniz.

1.Olası Satış Yaratma İçin En İyi Ağ

linkedin algoritmasi 640x334

Çoğu otoriteye göre LinkedIn, yüzde 2,74'lük bir ziyaretçi-müşteri dönüşüm oranıyla en iyi müşteri adayı oluşturma ağıdır. Buna karşılık, Facebook yüzde 0,77, Twitter sadece yüzde 0,69'luk bir dönüşüm oranına sahip. LinkedIn aracılığıyla müşteri adayı oluşturma, diğer iki ağın birleşiminden iki kat daha başarılıdır.

Facebook veya Twitter gibi diğer ağların aksine, LinkedIn kullanıcıları bakımlı ve eksiksiz bir profile daha fazla değer verir. Bu Linkedin etkileşim açısından oldukça önemli bir detaydır. Şirketlere, ortaklara, potansiyel müşterilere ve işverenlere kendi deneyim ve becerilerine ilişkin iyi bir genel bakış sağlamak için nispeten büyük miktarda profil bilgisi sağlarsınız. Hatta bazıları özgeçmişlerinin tamamını veya iş referanslarını kendi profillerine yükler. Bu, LinkedIn'e çok iyi bir veritabanı sağlar ve bu da satış potansiyelleri, müşteriler veya çalışanlar aramak veya LinkedIn aracılığıyla reklam vermek isteyen şirketler için değerlidir. Özellikle de Linkedin etkileşim oranını artırmak isteyen şirketler için. Teorik olarak, satış ekibinizin burada kolay bir işi var. Şu anda LinkedIn'de 30 milyondan fazla şirket kayıtlı ve sayı gün geçtikçe artıyor.

 

2."Sosyal satış" Yoluyla Büyük Potansiyel

sosyal satis 640x379

Sosyal satış uzun zamandır LinkedIn'de var olma hakkına sahipti, hatta çoğu sosyal medya platformu rakibi gerçeği kabul etmek istemiyor. Linkedin etkileşim oranının çok yüksek olmasını da kabul etmek istemiyorlar. Ancak gittikçe daha fazla şirket, LinkedIn'deki yeni kişileri, ürünleri veya hizmetleri tanıma fırsatlarını takdir ediyor ve kullanıyor. Ve siz de bunu yapmalısınız, çünkü yeni profesyonel bağlantılar kurmak ve şirketinizi yeni fikirlerle ilerletmek hiç bu kadar kolay olmamıştı. LinkedIn stratejisini yeniden düşünen, ağlarına filtre uygulanmamış yeni (görünüşe göre hedef kitleye uygun olmayan) kişiler eklemeyen ve profili ile ilgi alanlarını buna göre ayarlayan herkes, ağı kendileri için başarılı bir şekilde kullanabilecektir.

 

3.LinkedIn Yeni Facebook mu?

linkedin yeni facebook mu 640x320

LinkedIn'deki birçok seçeneğin artan popülaritesi, kullanıcı sayısına da yansımıştır: LinkedIn, 2002 yılında kurulduğundan beri, kullanıcılar ve satışlar açısından sürekli büyümüştür. DACH bölgesinde 14 milyondan fazlası dahil olmak üzere yaklaşık 675 milyon kişi şu anda LinkedIn'de (Mart 2020 itibariyle) kayıtlı. Dolayısıyla LinkedIn, şu anda 17 milyon şirketle hala önde olan, ancak haftada sadece iki milyon aktif kullanıcıyla nispeten zayıf bir performans gösteren rakiplerinin hemen arkasından geliyor. LinkedIn'in diğer satış platformlarını geçeceğinden eminiz fakat bu sadece bir zaman meselesi.

LinkedIn'in yeni Facebook olduğu ve en azından beslemenin artık Facebook'a çok benzediği söyleniyor. Artan Linkedin etkileşim sayıları da bunu oldukça düşündürüyor. LinkedIn'i çekici kılan, nispeten iyi bir Linkedin etkileşim oranı ve iyi bir organik erişimdir. Düzenli olarak yeni özellikler eklenir ve ağ her saniye en az iki yeni kullanıcı kazanır. Bu, LinkedIn'i Türkiye’de de en hızlı büyüyen sosyal ağlardan biri yapar ve sadece iş ve iş dünyasında B2B sektöründeki şirketler için diğer tüm ağlardan daha fazla fırsat sunar. LinkedIn bu gerçeğin ve giderek artan popülaritesinin farkında olduğu için, platform Linkedin etkileşim oranına yönelik sofistike bir algoritma geliştirdi.

 

4.Linkedin Etkileşim Algoritması Nasıl Gelişti?

LinkedIn ürün yönetimi kıdemli direktörü Pete Davies'e göre, ağın gönderilere öncelik verme yaklaşımı "Tanıdığınız Kişiler, Önem Verdiğiniz Şeylerden Bahsetmek" şeklindedir. LinkedIn algoritması, ağınızdaki kişilerden veya sektörünüzdeki bilinen kişilerden (içerikleri üzerinde çok fazla etkileşimi olan arkadaşların arkadaşları) sizinle ilgili içeriğin akışınızın üst kısmında görüntülenmesini sağlamalıdır. LinkedIn algoritması size karşı çalışmaz, ancak daha yüksek kaliteli ve daha alakalı içeriği alakasız içerikten daha sık ve daha hızlı tüketmenize yardımcı olacaktır.

Feed beslemenizde kaliteli içeriğin yer almasının temelde iki yolu vardır:

  • Ağınızdaki biri veya takip ettiğiniz bir şirket bir gönderi yayınlar veya paylaşır.
  • Ağınızdaki bir kişi başka bir gönderiye yorum yapar veya onu beğenir, bunun mutlaka ağınızdaki birinden olması gerekmez.

Feed'inizdeki bu gönderi koleksiyonunun artık alaka düzeyine göre sıralanması gerekiyor. Ve buradan sonra LinkedIn etkileşim algoritması devreye giriyor.

Bu arada: Facebook ve Instagram'ın aksine, bu önceliklendirmeyi haber akışınızdaki alaka düzeyine göre "kapatabilirsiniz". Bunu yapmak için, feed arayüzünüzün sağ üst kısmındaki "Sırala" yı ve ardından "En yeni" veya "En Son" u tıklayın. Bu, yayınları güncelliklerine göre göreceğiniz ve artık alaka düzeyine göre göremeyeceğiniz anlamına gelir.

 

5.LinkedIn Etkileşim Algoritması Nasıl Çalışır?

olasi satis yaratma 640x402

Diğer ağlardan farklı olarak LinkedIn, algoritmasının çalışma şekli konusunda çok açık ve şeffaftır. LinkedIn, Facebook ve Instagram gibi, sizinle en alakalı ve en sık etkileşimde bulunduğunuz içeriğe öncelik verir. Feed'inizdeki sıra şu şekildedir:

  • Ağınız: takip ettiğiniz kişiler ve şirketler
  • Etkileşimleriniz: Makaleler ve gönderilerle ilgili beğeniler ve yorumlar
  • Profiliniz: Hangi işi yapıyorsunuz ve hangi ilgi alanlarını belirttiniz?
  •  

6.İçeriğimi LinkedIn'de Nasıl Daha Görünür Hale Getirebilirim?

 

Doğru konuları seçin.

LinkedIn hala esas olarak bir iş ağı olduğundan, konular profesyonel veya yarı profesyonel bir bağlama sahip olmalı ve "bugün öğle yemeğinde ne yedim" yönüne doğru kaymamalıdır. LinkedIn'deki konu başlıklarına örnek olarak iş ilanları, sektör haberleri veya pratik örnekler verilebilir.

Bir konu seçerken aşağıdakileri göz önünde bulundurmalısınız:

LinkedIn'deki içeriğinizle neyi başarmak istediğinizi düşünün. Kendinizi bir alanda uzman olarak konumlandırmak, bağlantılarınızı profesyonel ve kişisel gelişmeleriniz konusunda güncel tutmak veya sadece ağınızla çok çeşitli konularda sürekli tartışmak ister misiniz?

Ağınızın ilgi alanlarını gözlemleyin: Kişileriniz hangi içerikle etkileşimde bulunuyor, hangi soruları ve sorunları var, kendi gönderilerinde neleri ele alıyorlar ve hangi ilgi alanlarını takip ediyorlar? İçerik stratejinizi bunun üzerine inşa edebilirsiniz.

Kaliteli içerik yayınlayın.

"Söylemesi çok kolay" fakat muhtemelen şimdi şunu düşünüyorsunuz. LinkedIn'de "kalite" nedir? İçeriğinizin kaliteli olarak nitelendirilme hakkı olup olmadığını kontrol etmenin çok basit bir yolu var. Bir gönderi yazmadan önce kendinize şu soruları sorun:

  • LinkedIn akışımda görsem bu içeriği değerli bulabilir miyim?
  • Öyleyse, içeriği ağıma mümkün olan en iyi şekilde ve takipçilerime hitap edecek en iyi şekilde nasıl daha iyi hazırlayabilirim?
  • Değilse, onu ilginç bir bağlama oturtabilir miyim veya heyecan verici hale getirmek için eleştirel bir şekilde sorgulayabilir miyim?

Son soruya bir defadan fazla hayır cevabı verdiyseniz, bu içeriği göndermemenin daha iyi olacağını kendi kendinize itiraf etmelisiniz. Eğer siz de LinkedIn ve daha farklı sosyal medya platformları üzerinde kaliteli ve etkili bir şekilde yükselmek istiyor iseniz, Social Paket uzmanlarının size sunmuş olduğu sosyal medya hizmetleri sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Yeni Siparis !
3 dakika once 1.000 Organik Türk Takipçi siparisi geldi.
Yeni Siparis !
1 dakika once 3.000 Organik Türk Takipçi siparisi geldi.
Yeni Siparis !
1 dakika once 2.000 Ucuz Takipçi siparisi geldi.
Yeni Siparis !
3 dakika once 1.000 Organik Türk Takipçi siparisi geldi.
Yeni Siparis !
2 dakika once 1000 Türk Takipçi siparisi geldi.
Yeni Siparis !
4 dakika once 10.000 Organik Türk Takipçi siparisi geldi.
Yeni Siparis !
2 dakika once 5.000 Video İzlenme siparisi geldi.
Yeni Siparis !
4 dakika once 2.000 Organik Türk Takipçi siparisi geldi.
Yeni Siparis !
5 dakika once 2.000 Organik Türk Takipçi siparisi geldi.
Yeni Siparis !
4 dakika once 1.000 Organik Türk Takipçi siparisi geldi.