Başlık

Müşteriyi İkna Edici Bir Sosyal Medya Teklifi Nasıl Oluşturulur?

2021-01-07 01:49:37

Başlık

Müşteriyi İkna Edici Bir Sosyal Medya Teklifi Nasıl Oluşturulur?

İkna edici sosyal medya teklifi oluşturmak, her sosyal medya pazarlamacısının araçlarının bir parçasıdır. Serbest çalışan bir sosyal medya uzmanı veya bir ajans çalışanı olarak iş başarısı istiyorsanız, çok yönlü bir sosyal medya teklifi konusunda yeterince bilgiye sahip olmalısınız.

Sosyal medya teklifi ile bir reklama cevap veriyor olabilirsiniz. Ya da belki satış ekibinizin ilgilendiği bir müşteri adayı ile bir anlaşma yaparsınız. Her durumda, bir sosyal medya pazarlama teklifi, bir potansiyeli gerçek bir müşteriye dönüştürebilen bir belgedir.

Bu makaledeki adımları izleyerek, bir sonraki girişiminiz için ihtiyacınız olan tüm bilgileri bir araya getirebilirsiniz. Ve sonra dakikalar içinde kendi sosyal medya teklifi oluşturma işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

 

Sosyal Medya Pazarlama Teklifi Nedir?

3NsJk1

Sosyal medya pazarlama teklifi, potansiyel bir müşteriye çeşitli sosyal medya pazarlama hizmetleri sunduğunuz bir belgedir. Önce, o müşterinin hedeflerini listelersiniz ve ardından o müşterinin bu hedeflere ulaşmasına nasıl yardımcı olabileceğinizi gösteren bir dizi adım üzerinde çalışırsınız.

Bunu yaparken, sosyal medya pazarlamasının müşterinin iş hedeflerini tam olarak nasıl etkileyebileceğini gösterir ve bu alandaki yetkinliklerinize atıfta bulunursunuz. Araştırma ve planlama yardımıyla, müşteriye iş için tam olarak doğru kişi (veya şirket) olduğunuzu kanıtlayabilirsiniz. Evet! Bunların hepsini doğru ve nitelikli bir sosyal medya teklifi ile gerçekleştirebilirsiniz.

Son olarak, bir program ve bütçe dahil olmak üzere müşteri için gerçekleştirmek istediğiniz belirli aktiviteleri ana hatlarıyla belirtebilirsiniz.

Teklifiniz tüm bu ayrıntıları içeriyorsa, yeni bir müşteri ile sağlam bir çalışma ilişkisi kurma şansınız yüksektir. Müşterinin hedeflerini anlıyorsunuz, aynı zamanda onlar onlara neye söz verdiğinizi ve bu çalışmanın neye mal olacağını anlıyorlar!

 

İkna edici bir sosyal medya teklifi nasıl oluşturulur

Başarılı bir sosyal medya pazarlama teklifi ile çalışmasını bir araya getirmek isteyen herkes önce araştırmaya zaman ayırmalıdır.

 

1. Adım: Potansiyel müşterinizin iş ve sosyal medya hedeflerini belirleyin.

5aGRlC

Aşağıdaki soruların cevaplarını oldukça düşünün:

 • Potansiyel müşterinizin şirketinin hedefleri nelerdir?
 • Şu anda hangi zorluklarla karşı karşıya?
 • Bu zorluklarla ne kadar süredir karşı karşıya?
 • Hedeflerine ulaşmaya veya bu zorlukların üstesinden gelmeye zaten çalıştı mı?
 • Şu anda sosyal medyayı nasıl kullanıyor?
 • Sosyal medya hedefleri neler?
 • Potansiyel müşterinin programı nedir?
 • Bütçesi ne kadar?
 • Önceki sosyal medya girişimleri ne kadar iyi çalıştı?

Cevapları nasıl buluyorsunuz? En kolay yol: potansiyel müşterinizle tanışmak (veya onunla telefon veya video konferans yoluyla iletişim kurmak) ve doğrudan soru sormak. Neye ulaşmak istediğine odaklanın. O halde sosyal medyanın (ve sizin) ona bu konuda nasıl yardımcı olabileceğini anlamak sizin işiniz.

Ayrıca standart bir olası müşteri ve hedeflerini sorgulayan bir müşteri için sosyal medya teklifi de oluşturabilirsiniz.

Bir iş ilanına yanıt verirken, potansiyel müşterinin şirketinden biriyle doğrudan konuşamayabilirsiniz. Bunun yerine, örneğin ihale dokümanını çok dikkatli bir şekilde inceleyin ve içerdiği tüm bilgileri işlediğinizden emin olun.

Teklifiniz için hedefleri değerlendirirken, bu makaledeki sosyal medya teklifi bilgilerini bir rehber olarak kullanın:

Spesifik, ölçülebilir, ulaşılabilir, alakalı ve zamana dayalı hedefler belirleyin. Hedeflerin zamanlaması ve başarılabilirliği ile uğraşırken olası müşterinin programına ve bütçesine dikkat edin.

Bu aşamada, potansiyel müşterinizin hedeflerinin sizin (veya ajansınızın) uzmanlığınızla eşleştiğini gösteren işaretlere özellikle dikkat edin. Potansiyel bir müşterinin iyi durumda olmadığının farkına varmak, her iki tarafa da çok fazla zaman, enerji ve hayal kırıklığı kazandırabilir.

Potansiyel müşteriye daha iyi uyan başka bir pazarlamacı tanıdığınızda, onları sosyal medya teklifi ile bağlayın. Sosyal medya pazarlama meslektaşlarınızla sağlam bir tavsiye ağı oluşturmak her zaman iyi bir fikirdir. Böylelikle becerilerinizden tam olarak yararlanacak ve böylece en iyi sonuçları alacak müşterilerle her zaman iletişim halinde olmanızı sağlarsınız.

 

2. Adım: Potansiyel müşterinizin hedef kitlesini öğrenin.

7P2QTv

Potansiyel müşterinin hedef kitlesine ilişkin tahminler, teklifinizde yer almıyor. Mümkün olduğunca çok veri toplayın ve stratejinizi geliştirmek ve desteklemek için kullanın.

Potansiyel müşterinizden, hedef grupları hakkında mevcut tüm verileri isteyin. Potansiyel müşteriyle doğrudan konuşamıyorsanız, teklifleri hakkında kapsamlı bir araştırma yapın. Mevcut sosyal medya hesaplarına bir göz atın ve yararlı bilgileri ortaya çıkarmak için sosyal medya analiz araçlarını kullanın.

Ardından sosyal medyada ilgili sektöre özgü istatistikleri ve demografik verileri derleyin.

Mümkün olduğunca fazla bilgi topladıktan sonra, izleyici kişilikleri oluşturmayı düşünün. Bu, potansiyel müşterilerinize teklifinizde önerilen faaliyetlerin satış pazarlarına nasıl doğrudan hitap ettiğini daha iyi göstermenizi sağlar.

Bu noktada, 1. Adıma geri dönüp hedefleri gözden geçirmek zarar veremez. Hedef grup hakkındaki bilginiz göz önüne alındığında, bunlar hala yeterli mi? Değilse, uygun şekilde ayarlayın. Hedef kitle ve hedefler arasındaki bağlantıyı netleştirin, böylece potansiyel müşteriniz işlerini anladığınızı görebilir.

 

3. Adım: Potansiyel müşterinizin rakiplerini tanıyın.

 

Potansiyel müşterinizin ana rakipleri kimler?

Kıyaslama olarak kullanabileceğiniz en az beş ana rakip belirlemeyi hedefleyin. Bunlar, aynı sektör nişinden rakipler olabileceği gibi aynı hedef gruba hitap eden benzer sektörlerden şirketler de olabilir.

Potansiyel müşteri, kilit rakiplerinden bazılarını kendileri belirleyebilir. Ancak sosyal medyada rakiplerinizden hangilerinin öne çıktığını bulmak için kendi araştırmanızı yapmaktan zarar gelmez. Bu makalemiz size bu konuda yol gösterici olabilir.

 

4.Adım: Bir sosyal medya denetimi yapın.

 

Potansiyel müşterinizin zaten sosyal medya deneyimi varsa, sıfırdan başlamanız gerekmez. Bir sosyal medya yönetimi teklifi, her zaman adayın şu anda sosyal medyayı nasıl kullandığını dikkate almalıdır.

Potansiyel müşteriyle doğrudan konuşabiliyorsanız, 1. Adımda onlarla yaptığınız görüşmeden mevcut sosyal medya kullanımı hakkında zaten bir şeyler öğrenmiş olmalısınız. Hangi platformlarda en başarılı olduğunu ve nedenini araştırın.

Denetiminizde aşağıdaki soruları yanıtlamaya çalışın:

 • Potansiyel müşteri hangi platformları kullanıyor?
 • Ne çalışıyor?
 • Ne çalışmıyor?
 • Potansiyel müşteri ne sıklıkla gönderi paylaşıyor?
 • Reklam yayınladı mı?
 • Organik ve ücretli gönderilerinin performansı nedir?

Hangi soruların sorulacağı ve yanıtların nerede bulunacağı hakkında daha fazla ayrıntı için, sosyal medya danışmanlığı hizmetimizden yararlanabilirsiniz.

 

5. Adım: Bir sosyal medya stratejisi geliştirin.

LUJPXu

Artık potansiyel müşteriniz için bir sosyal medya stratejisi geliştirmeye başlamak için kullanabileceğiniz ham verilere sahipsiniz. Bu, teklifinizin ana bölümünü temsil eder.

Sosyal medya teklifiniz diğerlerinin yanı sıra aşağıdaki noktaları kapsamalıdır:

 • Hangi özel önlemleri alacaksınız?
 • Bu faaliyetler müşterinin hedefleriyle nasıl ilişkilidir?
 • Faaliyetler müşterinin programına nasıl uyuyor?
 • Ne kadara mal olacak?

Potansiyel müşterilerinizi mümkün olduğunca bilgi kaynağı olarak kullanın. Markalaşma konsepti, stil rehberi veya marka kitabı hazırsa, elinizde önemli referanslar vardır. Kendisine hangi markaların örnek olduğunu da sormalısınız.

Ancak, stratejik uzmanlığınız gerçekten parlayabileceğiniz noktadır. Düşünceli, hedefe yönelik ve ayrıntılı bir strateji geliştirin. İrtibat kişinizin potansiyel müşterinin şirketinde kim olduğuna bağlı olarak, burada küçük bir müşteri eğitimi de yapmanız gerekebilir. Kurum içi bir sosyal medya uzmanıyla uğraşmadığınız sürece, çok fazla teknik terim kullanmadan, anlaşılması kolay bir dil kullanın. Tekliflerinizi, sosyal medya pazarlamasının gerçekte nasıl çalıştığını henüz bilmeyen bir kitleye açıklamak zorunda kalmayı bekleyin. 

Yeni Siparis !
5 dakika once 1.000 Kadın Türk Yorum siparisi geldi.
Yeni Siparis !
4 dakika once 2.000 Organik Türk Takipçi siparisi geldi.
Yeni Siparis !
4 dakika once 2.000 Organik Türk Takipçi siparisi geldi.
Yeni Siparis !
2 dakika once 1.000 Organik Türk Takipçi siparisi geldi.
Yeni Siparis !
1 dakika once 2.000 Ucuz Takipçi siparisi geldi.
Yeni Siparis !
1 dakika once 2.000 Ucuz Takipçi siparisi geldi.
Yeni Siparis !
4 dakika once 1.000 Organik Türk Takipçi siparisi geldi.
Yeni Siparis !
2 dakika once 1000 Türk Takipçi siparisi geldi.
Yeni Siparis !
1 dakika once 2.500 Türk Abone siparisi geldi.
Yeni Siparis !
2 dakika once 1.000 Beğeni siparisi geldi.