Başlık

Şirketler İçin Instagram

2020-12-30 15:07:59

Başlık

Şirketler İçin Instagram

Şirketiniz için zaten Instagram kullanıyor musunuz? Hayır! Kurumsal instagram kullanımı hakkında bilmediğiniz daha çok şey var! Bu içeriğimizde, popüler sosyal ağdaki en son rakamları, özellikleri, trendleri ve şirketler için olası kullanımları sunuyoruz.

700 milyondan fazla kayıtlı kullanıcı, günlük 400 milyondan fazla aktif kullanıcı: Instagram resim ağı, muazzam kullanıcı sayıları ve büyüme oranları bildiriyor. Bu istatistikler Türkiye için de geçerli: 2017'nin başında, şirket resmi olarak Türkiye’de dokuz milyon kurumsal kullanıcısını bildirdi. EMarketer tarafından Mayıs ayında yapılan bir büyüme tahminine göre Instagram, 2017 yılında şimdiye kadarki gelişmeye bağlı olarak muhtemelen yüzde 26,2'lik bir büyüme (yaklaşık 11 milyon kullanıcı) elde edecek ve muhtemelen 2023 yılına kadar 16 milyon kullanıcı markasını aşacak. Önümüzdeki yıllarda büyüme yavaşlasa da ülkedeki kullanıcı sayısı sürekli artmaya devam edecek. Şirketler bu potansiyeli kaçırmamalı. Kurumsal instagram kullanımı markanızın dijital varlığı açısından oldukça büyük fayda sağlayabilir.

Kurumsal instagram kullanıcılarının diğer platformlardaki kullanıcılardan daha meşgul olması ilginç. Yarısından çoğu, içerikleri iyi hazırlanmış ve kendileriyle alakalıysa şirket hesaplarını takip etmeyi de seviyor. Özellikle hikaye anlatıcılığı söz konusu olduğunda, Facebook yan kuruluşu Instagram diğer tüm platformlardan bir adım önde ve şirketler yüksek kaliteli içerik sayesinde rekabetten kendilerini ayırabilirler. Bunu yaparken, esas olarak 18 ila 49 yaş arasındaki daha genç hedef gruplara ulaşırlar.

Sosyal Medya Kurulu tarafından yapılan bir ankete göre, Türkiye’deki B2C şirketlerinin yüzde 38'i geçen yıl Instagram'ı kullandı. Mayıs 2016'da Social Media Examiner tarafından yapılan bir ankette ankete katılan pazarlama karar vericilerinin yüzde 57'si gelecekte Instagram'ı bir pazarlama kanalı olarak daha da genişletmek istediklerini belirttikleri için, bu sayının bu arada artması muhtemeldir. EMarketer'e göre Instagram'ın bu yıl reklam geliri açısından Google ve Twitter'ı bile geçmesi gerekiyor. Artan kullanıcı sayısı ve Instagram kullanıcılarının yüksek düzeyde bağlılığı, kurumsal instagram kullanımının gelecekte kurumsal pazarlamada önemli ölçüde daha alakalı bir rol oynamaya devam edeceğini açıkça gösteriyor.

 

1.Instagram: Sayılar, Veriler, Gerçekler

0ZT4H7
 • Dünya çapında 700 milyon kullanıcı,
 • 6 aydan kısa sürede 600 milyondan 700 milyona yükseliş,
 • 400 milyondan fazla günlük aktif kullanıcı,
 • Günlük 250 milyondan fazla kurumsal instagram kullanıcısı,
 • 8 milyon işletme profili,
 • 1 milyondan fazla aylık aktif reklamveren.

 

2.Instagram'ın Başarı Sırları Nelerdir?

D3DF6x

İnsanlar resimleri ve videoları severler ve bu şekilde bilgi ve ilham alırlar. Instagram'ın dayandığı şey budur. Instagram'daki haber akışının tamamı, açıkça (neredeyse) aynı formatta düzenlenmiş ve kullanımı kolay resim ve videolardan oluşur. Bu, olumlu kullanıcı deneyimine katkıda bulunur.

Instagram ayrıca sadelikten de yararlanır. Diğer ağlarla karşılaştırıldığında çok derli toplu ve net görünüyor. Ekranda yalnızca tek bir fotoğraf veya video göründüğünden, kullanıcının dikkati tamamen bu içeriğe odaklanır, bu da (Instagram algoritmasının kullanılmasına rağmen) nispeten yüksek etkileşim oranlarına neden olur. Kurumsal instagram kullanımı bu açıdan da müthiştir.

Beslemedeki tek bir görüntüye odaklanmak, kullanıcının dikkatini artırır ve içeriğin tüketilmesini kolaylaştırır.

Instagram temel olarak mobil işlevlere dayanır. Akıllı telefon uygulamasının kullanımı kolaydır, fotoğraflar doğrudan uygulamada düzenlenebilir ve akıllı telefondan yüklenebilir. Bu, Instagram'ı kolaylıkla doğrudan bir hikaye anlatma platformu yapar. Instagram hikayeleri ayrıca doğrudan akıllı telefonda oluşturulur ve yüklenir.

Instagram, mobil işlevlere güvenmeye devam ediyor. Instagram'ın orijinal olarak kullandığı bir dizi filtreye ek olarak, artık uygulamada çok sayıda görüntü düzenleme işlevi bulunmaktadır. Hikayeler, uygulama kullanılarak doğrudan akıllı telefondan oluşturulur ve yayınlanır.

 

3.Instagram'ı Bir Uygulama Olmadan Kullanın

gc616I

Instagram bir mobil uygulama olarak tasarlanmıştır ve çoğu işlev yalnızca uygulama aracılığıyla kullanılabilir. Instagram, birkaç aydır mobil web sürümünden fotoğrafların yüklenmesine de izin verdi. Bu kurumsal instagram kullanımı için büyük bir fırsat. Örneğin, uygulaması olmayan veya herhangi bir nedenle kullanamayan veya kullanmak istemeyen bir akıllı telefona sahip olan herkes artık instagram.com'un mobil web sitesi üzerinden mobil tarayıcıda paylaşım yapabilir. Eğer kurumsal instagram hesabınıza sıklıkla web sürümünden erişiyorsanız bunu kesinlikle değerlendirin.

Instagram'ın masaüstü sürümü, işlevleri bakımından ciddi şekilde sınırlandırılmıştır. Bilgisayardan paylaşım yapılmasına izin vermezken, küçük bir numara yardımıyla masaüstünden Instagram'a resim de gönderebilirsiniz. Tarayıcınız, geliştirici araçlarında (örneğin Google Chrome'un geliştirici araçlarında) "mobil görünüme" geçmenize izin veriyorsa, tarayıcıda uygulamanın mobil görünümünü kullanabilecek ve resimleri akıllı telefondaki gibi gönderebileceksiniz. Bu, görüntüleri akıllı telefonlara aktarmanın bir engel oluşturduğu ajanslar ve şirketler için özellikle ilginçtir. Ancak, mobil web sürümünden gönderi yaparken, düzenleme seçenekleri gibi birçok işlev kullanılamaz. Bu yüzden mümkünse telefon veya herhangi bir masaüstü programında fotoğrafı düzenleyip sonrasında kurumsal instagram hesabınızda paylaşım yapın.

 

4.Tıklanabilir Bağlantılar: Şu Anda Hala Instagram'ın Önemli Bir Eksikliği

FQ4pp7

Instagram'daki görsel içeriğin azaltılmasının da büyük bir dezavantajı var: Instagram şu anda normal gönderilerde (yani reklamlarda olduğu gibi) harici içeriğe bağlantılara izin vermiyor. Profil açıklamasında yalnızca tek bir tıklanabilir bağlantı saklanabilir (bu genellikle şirketin web sitesine götürür). Bu, Instagram'ı kendi kendine yeten bir sistem yapar; yalnızca uygulama içindeki beğeniler, yorumlar ve mesajlar etkileşim seçenekleri olarak kalır. Bununla birlikte, Instagram'ın gelecekte daha fazla bağlantı işlevi sunması bekleniyor. Çünkü bu, şirketler (ve dolayısıyla potansiyel reklamverenler) için daha ilgi çekici.

Son zamanlarda hikayelere harici bağlantılar yerleştirmek mümkün oldu. Bu özellik kullanıma girildiği sırada, bu işlev yalnızca doğrulanmış hesaplar ve 'daha büyük' ​​hesaplar için mevcuttu. Çıkartma ve metin simgelerinin yanında sağ üstte bir bağlantı eklemek için bir işaret olduğunda ve bir hikaye oluşturduğunuzda bu özelliğe sahip olup olmadığınızı anlayabilirsiniz. Bağlantı eklenip onaylandıktan sonra Instagram, takipçilere alt kısımda "Daha fazlasını göster" notunu gösterir. Ancak, bağlantıyı bir harekete geçirici mesajla birleştirmeniz kesinlikle tavsiye edilir.

 

5.Instagram Biyografinizi Doğru Şekilde Biçimlendirin: İşte Böyle!

 

Kurumsal instagram profil metni

 • maksimum 150 karakter,
 • Emoji kullanımı mümkün,
 • biçimlendirme yok (kalın, italik),
 • metinde tıklanabilir bağlantı yok, yalnızca "web sitesi" bağlantısı kullanın.

Kurumsal instagram biyografisi diğer detaylar

 • Profil metnini bilgisayarda veya akıllı telefondaki notlar uygulamasında biçimlendirin. Oraya, Instagram uygulamasında mümkün olmayan satır sonları da ekleyebilirsiniz. Sonra kopyalayın + yapıştırın. İşte bu kadar!
 • Alternatif olarak: Masaüstünde hesabınızda oturum açın ve oradan veya Facebook'ta bağlantılı bir sayfanın Instagram ayarlarında biyografinizi biçimlendirin.

İpucu: Özellikle şirket hesapları, biyografideki bilgilerinin güncel olduğundan emin olmalıdır. Bu aynı zamanda şirket hakkında güncel promosyonları, kampanyaları veya hashtag'leri gösteren kısa bilgileri de içerir. Biyografideki bilgiler de aramada değerlendirildiğinden, buraya uygun anahtar kelimelerin eklenmesi önemlidir. Web sitenizin bağlantısını kullanmayı kesinlikle unutmayın!

 

6.Instagram Takipçi Sayıları

 

Son aylarda Instagram botları, otomatik takip, beğenme ve yorumlama yoluyla topluluğu büyüten ve kullanıcılardan büyük beğeni toplayan otomasyon araçları hakkında çok sayıda tartışma yapıldı. En azından influencer pazarlamasını çevreleyen kandırmaca nedeniyle, takipçi sayılarının ve etkileşimlerinin yapay ve otomatik olarak artırılması hakkında çok şey söylendi, aynı zamanda sahte sayılar konusunda da çok şey söylendi, çünkü teorik olarak herkes instagram türk takipçi satın al hizmetinden yararlanabilir.

Şimdiye kadar bunun pek bir anlamı olmadığı, nihayetinde şirketin hedeflerine yardımcı olmak için çok az şey yaptığı ve hatta Instagram hesabınızın engellenmesi riskini aldığınız için kullanılmaması gerektiği söylendi. Instagram ayrıca botlara karşı da önlem alıyor. Instagress gibi bazı bot sağlayıcılarının erişimi zaten yasaklanmış durumda. Instagram profillerinin sözde "shadow ban" söylentisi Instagram tarafından yalanlanmıştır. Etkileyici pazarlama söz konusu olduğunda, birçok şirket, öncelikle erişim ve takipçi sayılarına bakmak yerine uygun mikro etkileyicilere giderek daha fazla organik büyümeye önem vermelidir.

Yeni Siparis !
5 dakika once 1.000 Kadın Türk Yorum siparisi geldi.
Yeni Siparis !
1 dakika once 2.000 Organik Türk Takipçi siparisi geldi.
Yeni Siparis !
4 dakika once 2.000 Organik Türk Takipçi siparisi geldi.
Yeni Siparis !
1 dakika once 1.000 Organik Türk Takipçi siparisi geldi.
Yeni Siparis !
5 dakika once 2.000 Ucuz Takipçi siparisi geldi.
Yeni Siparis !
5 dakika once 2.000 Ucuz Takipçi siparisi geldi.
Yeni Siparis !
1 dakika once 1.000 Organik Türk Takipçi siparisi geldi.
Yeni Siparis !
3 dakika once 1000 Türk Takipçi siparisi geldi.
Yeni Siparis !
2 dakika once 2.500 Türk Abone siparisi geldi.
Yeni Siparis !
1 dakika once 1.000 Beğeni siparisi geldi.