Başlık

Sosyal Medya Bağımlılığı

2020-11-06 05:19:20

Başlık

Sosyal Medya Bağımlılığı

Sosyal medya kullanıcıları durumu son zamanlarda biraz abartmış durumda. Bunun nedeni de fenomenlerin veya diğer bir deyiş ile influencerların kazandıkları çok ciddi miktarlardaki paralardan herkesin haberdar olmuş olması.

Eski yıllarda kendi çapında takılan çok sayıda Youtuber, Instagramer veya Twitter fenomenleri bulunuyordu. Ancak bu kişiler oldukça az sayıda idi. Çok sayıda içerik üreten kişiler ise bunu daha çok eğlence amacı ile yapıyorlardı.

Ancak şuan hemen hemen herkes sosyal medya bağımlılığı ile sosyal medya fenomeni olmayı birbirine adeta karıştırmış durumda. Bireyler bu tür sitelerde çok uzun saatler vakit harcıyorlar. Sürekli olarak kendilerini içerik üretmek zorunda hissediyorlar.  

Bu da işin eğlencesinden oldukça uzaklaşmalarına neden olabiliyor. Hatta bu insanın üzerinde baskı ve strese bile yol açıyor olabilir. Kişilerin bu denli kendilerini zorlamalarına aslında gerek bile yok. Belli bir düzeye gelene kadar çok sayıda günlük içerik üretmek gerekli olabilir ve takipçilerin dikkatini üzerinizde tutmanızda yardımcı olabilir.

Ancak bir yerden sonra siz içerik paylaşımı yapsanız da yapmasanız da takipçileriniz ara ara profilinizi kontrol edecektir. Bu süreçte de 2 - 3 günde bir içerik paylaşımları yapmanız yeterli. Bu durum her sosyal medya platformu için geçerli bir öneridir. Youtube için biraz daha uzun aralıklar bırakabilirsiniz. Örneğin haftada bir veya 5 günde bir gibi.

Bunlara ara ara izlenme satın alarak profilinizi canlandırmaya devam edebilirsiniz. Bu izlenme satın almak şeklinde de olabilir. Bu şekilde içerikleriniz ile profilinizi canlandırdığınız sürece sosyal medya bağımlılığı sorununuzu da halletmiş olursunuz.

cANHWW

Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği

Sosyal medyada gereğinden çok fazla vakit geçirdiğinizi fark etmiş olabilirsiniz. Böyle bir düşünceniz varsa yanılıyor olma ihtimaliniz de olabilir. Bu nedenle kendinizi kontrol edebilmek adına bir skalaya ihtiyacınız olabilir.

Bu skala sayesinde sizde gerçekten de bağımlılık gibi bir durum olup olmadığını kontrol etmeniz mümkün. Bunun için özel olarak üretilmiş bir skala var. Buna sosyal medya bağımlılığı ölçeği denilmiş.

Bu ölçek üzerinden kendiniz hakkında gerçek bir veri elde edebilirsiniz. Sonrasında gerçekten de kendinizde böyle bir problem olduğu konusundaki düşüncelerinizde artış olursa mutlaka bir ruh sağlığı uzmanından yardım almayı da unutmamalısınız. Bu sorununuzun çözümü takipçi almakta olabilir.  

Bu konuda eğer bir profesyonelden yardım alıyorsanız ve size uygulamalardan uzak kalmanız gibi bir durum önerilmiş ise uygulamadan uzak kalarak yapabileceğiniz bazı şeyler var.  

Bunun için takipçi satan, beğeni atan kişilere ulaşırsanız bu süre zarfında nasıl bir yol izlemeniz gerektiği konusunda yardımcı olacaklardır. Ancak kurumsal firmalar dışındaki yerlere pek de güvenmemenizi tavsiye ederiz.

 

Sosyal Medya Bağımlılığı Nedir?

Sosyal medya platformlarında son zamanlarda herkes inanılmaz derecede vakit geçirmektedir. Ancak bazı insanlar da vardır ki tuvalete bile giderken telefonlarından ayrı kalamamaktadır. Telefonları  ile eğer yaptıkları tek şey oyun oynamak vs. ise bu telefon bağımlılığı konusuna girer.  

Ancak telefon ile ya da vakit buldukça bilgisayar ile yapılan işler yalnızca ya da en büyük çokluk ile sosyal medya platformları üzerinde yoğunlaşmış ise buna artık sosyal medya bağımlılığı denilmektedir.

Bu gibi bir durum ile karşı karşıya olan bir kişinin yapabileceklerinden biri de bir süre bu tür uygulamalardan uzak durmaktır. Kendi hayatına yoğunlaşarak bağımlılığın yaratmış olduğu etkilerden kendinizi arındırabilirsiniz.

Ancak siz eğer bir sosyal medya platformu üzerinde fenomen olmak istiyorsanız, bu konuda bir yerlere gelmiş iseniz ya da halihazırda bir fenomen iseniz durum biraz daha farklı olabilir. 

Bu tür uygulamalardan çok uzun süre ayrı kalmak profilinizdeki takipçilerin sizden uzaklaşmasına ve takipçi, beğeni, izlenme, retweet gibi sayılarınızın düşmesine neden olabilir.  

VOqdoT

Buradaki açığı nasıl kapatırsınız? 

Buradaki açığı kapatarak uygulamalardan uzak kalmanın tek yolu takipçi, beğeni ve izlenme satın almaktır. Satın alınan bu tür ürünler organik şekilde alındığı sürece bir sorun ile karşılaşmanız sıkıntı olmaz.

Bu sayede çok az sayıda içerik oluşturmaya başlasanız ve uzun periyotlar halinde iki içerik arasındaki mesafenizi uzatsanız bile bir sorun yaşamazsınız.

Beğeni ve izlenmelerinizin sayısı düşmediği için insanların ilgileri de beklenildiği gibi azalmaz. Bu sayede özgürlüğünüze yeniden kavuşarak uygulamalar üzerinden para kazanmaya devam edebilirsiniz.

Peki, sosyal medya bağımlılığı nedir tam olarak?

  • Artık hayatınızı sosyal medya olmadan yaşamak istemiyorsanız,
  • Sabah uyandığınızda ilk yaptığınız iş sosyal medya hesaplarınızda neler olup bittiğini kontrol etmek ise,
  • Boş zamanlarınızda kesinlikle sosyal medya hesaplarınızı kontrol etmeden duramıyorsanız
  • Uzun saatler boyunca ayrı kaldığınızda aklınızın bir köşesinde uygulamayı kontrol etmek varsa sizde sosyal medyaya karşı bağımlılık problemi olabilir.

Sosyal Medya Bağımlılığı Makale

Hayatımızın önemli parçalarından biri haline gelen sosyal medya günümüzde pek çok insan için olmazsa olmazlardan biri. Hele ki bunun içine doğmuş çocuklar için bu tür uygulamalar temel gıda malzemeleri kadar hayatlarında büyük bir yer kaplıyor.

Artık çok sayıda gencin hayallerinde sosyal medya fenomeni olmak yatıyor ve bunu yaparak para kazanmak da o kadar uzak bir hayal değil gerçekten de.  

Bunun için tek yapmanız gereken iyi bir takipçi sitesi ile çalışmak ve bu sitenin kurumsallığa önem verip vermediği konusu ile ilgilenmektir.

Sosyal medya ile alakalı kendinizde bir problem olduğu gibi düşüncelere sahipseniz bu konu hakkında yazılmış olan akademik metinlere ulaşmak için internette ''sosyal medya bağımlılığı makale'' şeklinde bir arama yapabilirsiniz.  

Burada çıkan metinler üzerinden yaşadığınız bağımlılık sorunu hakkında bilgi edinmeniz mümkündür. Aynı şekilde henüz tanısı konulmamış bir durumunuz varsa bu durum sizi birine danışmak için tetikleyebilir de.

Bu nedenle araştırmalarınızı doğru bir şekilde yapmanız çok büyük önem taşır. Bunun için günlük mutlaka zaman ayırdığınızdan ve sakin kafa ile araştırmalarınızı yaptığınızdan emin olmalısınız.

nhi9Yl

Sosyal Medya Bağımlılığı Afiş

Sosyal medya platformlarına karşı var olan bağımlılıklar konusunda farkındalık yaratmak da inanılmaz derecede önemli. Eğer bir influencer iseniz bu konuya dikkat çekmek isteyebilirsiniz. Bunun için sosyal medya bağımlılığı afişi paylaşabilir ve doğru etiketlemeler yapabilirsiniz.

Ardından  bu etiketlere olan dikkati arttırmak ve bu afişlerin daha fazla insanlara ulaşabilmesi adına beğeni satın alarak keşfet kısımlarında çıkmayı oldukça kolaylaştırabilirsiniz.

Bu problem kişilerin günlük hayatlarından kopmalarına, yapmaları gereken işlerinin aksamalarına, eğitim hayatlarında birtakım sorunlar yaşamalarında, aynı şekilde kariyer hayatlarında da sıkıntılar çıkmasına neden olabilir.

Aile içi çatışmalar ve boşanmalar ile bile sosyal medyanın bir bağlantısı bulunmaktadır. Sosyal medya kullanımı hayatımızda gerçekten de bu kadar problem yaratacak bir şey mi peki? Hiçbir şekilde hiçbir duruma faydası yok mu?

Tabi ki de var! Ancak doğru ve bilinçli bir kullanım ile bu mümkün olabilir. Hayatta hiçbir şeyin aşırısına kaçmamak gerekir. Aşırıya kaçıldığında kişiler kendilerini bir anda bir bağımlı olarak nitelerken bulabilirler.

fI5DMk

Bilinçli Sosyal Medya Kullanıcısı  

Böyle bir durumun yaşanmaması için bilinçli bir tüketici olmalıyız. Nasıl ki günlük yemek yeme miktarımızı doğru bir şekilde ayarlamadığımızda sağlığımızda birtakım sorunlar baş gösteriyor ise sosyal medya kullanımı için de aynen böyledir.  

Elbette burada kendinize sosyal medya bağımlılığı ölçeğine bakmadan ya da bu konuda yazılmış metinleri incelemeden önce bir etiket yapıştırmanız doğru değil. Hatta bu konuda size konulmuş bir tanı var ise yine etiket yapmak doğru değil. Böyle yaparak kendinizdeki zaten var olan bir sorunun daha da büyümesine önayak olabilirsiniz.

Problemlerinizi yenmek için onlarla barışık olmalısınız. Onlara olgunca yaklaşmalı ve hesaplarınızı doğru bir şekilde kullanmaya başlamalısınız.

Kesinlikle hesaplarınızı tamamen anında hayatınızdan çıkarmak doğru bir uygulama olmayacaktır. Uygulamalara bazı saatlerde ara vererek, kendinize belli saatlerde küçük yasaklar koyarak işe başlamalısınız.

Bir bağımlılık etkeni bu her ne kadar sosyal medya bağımlılığı gibi tamamen soyut bir kavram olsa da ani bir şekilde bir kişinin elinden çekip alınırsa yoksunluk durumu ortaya çıkabilir.

Hatta bunu kişinin yalnızca kendisi yapmış olsa bile bir süre sonra artık depresif duygu durum hali, öfke problemleri, strese girme gibi sorunlar meydana gelmeye başlayacağından kişi ani bir şekilde uygulamayı yeniden indirerek uygulamayı kullanmaya devam edebilir.

Kişinin bu gibi eylemlerde bulunması bağımlılık tedavi sürecini olumsuz etkileyebilir ve tamamen durum ters tepebilir. Bu nedenle kesinlikle bilinçli bir kullanım yaptığınızdan, ihtiyacınızdan fazlasını almamak adına nerede durmanız gerektiğini bildiğinizden emin olmalısınız.

mtCwoQ

Sosyal Medya Bağımlılığı Tam Olarak Nedir?

Sosyal medya kullanıcılarının birçoğu aslında birer bağımlı olduklarının farkında bile değildir. Bunu çözebilmek için takipçi satın alıp fenomen olma yollarında bu problemin onları durduramayacağını bilmemektedir.

Bu nedenle de kendilerini sosyal medya bağımlılığı tam olarak nedir, şeklinde sorgularken bulabilirler. Öncelikle eğer böyle bir probleminiz varsa dünya üzerinde hemen herkesin böyle bir durumunun olduğunu ama bunun farkında olmadıklarını bilmelisiniz.

Bu yüzden bu konu hakkında kendinizi çok fazla strese sokmanız yanlış bir tutum olacaktır. Tek yapmanız gereken bu konu hakkında bir profesyonele danışmak ve ondan yardım almaktır.

Ardından bir kurumsal firma ile anlaşarak sosyal medyada kısıtlı zaman geçirmeniz durumunda nasıl aynı zamanda hit olabileceğinizi, fenomenleşebileceğinizi firmadan öğrenmektir.

Firma tarafından uygulanacak olan stratejilere sadık kaldığınızda sosyal medya hesabınız hangi platform üzerinden olursa olsun zarar görmeyecektir.  

Bu sayede aynı andan fenomenleşirken sosyal medya bağımlılığı sorununuzdan da kurtulma yolunda tedavinize devam edebilirsiniz.

İçerik paylaşma sıklığınızı kendi planlamanıza göre ayarlayabilir, içeriklerinize izlenme, retweet, fav, beğeni, takipçi ürünlerinden organik bir alım yaparak özgürce normal yaşamınıza devam edebilirsiniz.

Problemlerinizden arındıkça hayata daha pozitif baktığınızı, stres etkenlerinizin azaldığını ve daha güçlü bir birey olduğunuzu fark edeceksiniz.

Bu sayede sorununuzu çözüme ulaştırdıktan sonra sosyal medya hesabınız üzerinden bu konudan muzdarip olan insanlara ulaşabilir ve onlara umut kaynağı olabilirsiniz.

7BqqT8

Yeni Siparis !
3 dakika once 1.000 Kadın Türk Yorum siparisi geldi.
Yeni Siparis !
5 dakika once 2.000 Organik Türk Takipçi siparisi geldi.
Yeni Siparis !
2 dakika once 2.000 Organik Türk Takipçi siparisi geldi.
Yeni Siparis !
2 dakika once 1.000 Organik Türk Takipçi siparisi geldi.
Yeni Siparis !
5 dakika once 2.000 Ucuz Takipçi siparisi geldi.
Yeni Siparis !
3 dakika once 2.000 Ucuz Takipçi siparisi geldi.
Yeni Siparis !
5 dakika once 1.000 Organik Türk Takipçi siparisi geldi.
Yeni Siparis !
3 dakika once 1000 Türk Takipçi siparisi geldi.
Yeni Siparis !
4 dakika once 2.500 Türk Abone siparisi geldi.
Yeni Siparis !
3 dakika once 1.000 Beğeni siparisi geldi.