Başlık

Sosyal Medya ve E-Posta Pazarlaması - Çapraz Medya Kullanımı

2020-12-01 02:42:10

Başlık

Sosyal Medya ve E-Posta Pazarlaması - Çapraz Medya Kullanımı

Günümüzde sosyal medya bir pazarlama aracı olarak vazgeçilmez hale gelmiştir. Son yıllarda pazarlama yöntemlerinin tümünün ayrılmaz bir parçası haline geldi.  

Kuşkusuz: Sektör ve hedef kitlesi ne olursa olsun, potansiyel müşterilerle düzenli olarak etkileşimde bulunabilmek için her şirketin sosyal ağlarda aktif olması gerekir. Çapraz medya kullanımı bunun en önemli kanıtlarından biridir.

E-posta ile pazarlama ise uzun yıllardır uzun vadeli müşteri sadakati için güvenilir bir iletişim aracı olmuştur. Kişiselleştirilmiş yaklaşımı ve alıcının ihtiyaçlarına göre bireysel içeriği sayesinde en direkt ticari iletişim kanallarından biridir. Sosyal medya ve e-posta pazarlaması, şüphesiz, hedef kitleye düzenli olarak hatırlatılması için çok fazla potansiyele sahip iki araçtır. Ancak pazarlama araçlarına ayrı ayrı bakmak ve bunları yönetmek yerine, değerli sinerjiler oluşturmak için birbirleriyle bağlantılı olmaları gerekir.

Çapraz medya pazarlaması, mesajlarınızın birden çok kanalda mevcut olması avantajına sahiptir ve bu da erişimlerini artırır. Hem sosyal ağlarda sıkça bulunan potansiyel müşterilere hem de gelen kutularını düzenli olarak kontrol edenlere ulaştığınızdan emin oluyorsunuz. Aynı zamanda bu, şirketinize yüksek bir tanınırlık değeri sağlar.

Ancak iki enstrümanı anlamlı bir şekilde birleştirmeyi nasıl başarırsınız?

E-posta ile pazarlama, doğrudan pazarlamanın bir parçasıdır ve dijital mesajlarla çalışmaya dayanır. E-posta ile pazarlama, müşterilerin yeni ürünlerden, hizmetlerden veya tekliflerden haberdar olmasını sağlamak ve müşteri sadakatini güçlendirmek için kullanılır.

E-posta ile pazarlama disiplini, çevrimiçi pazarlamaya ve özellikle doğrudan pazarlamaya atanacak ve şirketlere, mevcut müşteri ilişkilerini daha da genişletme ve sağlamlaştırma hizmetini verecektir. Adından da anlaşılacağı gibi, pazarlama karışımının bu kısmı e-postalar göndererek çalışır.

 

 

1.Bilinmesi Gerekenler

6JkNg7

Genel olarak, e-posta pazarlaması bağlamında iki farklı tür veya yaklaşım arasında bir ayrım yapılabilir. Örneğin, şirket e-postayı özellikle tek bir kişiye gönderirse, bu bire bir iletişim olarak bilinir. Bununla birlikte, bir e-posta herhangi bir sayıda kişiye gönderilirse, bire çok iletişimden söz edilir. E-posta pazarlamasının bu biçimi bozulursa, spam olarak bilinen, İnternet kullanıcıları tarafından rahatsız edici olarak algılanan ve aynı zamanda muazzam ekonomik hasara neden olan şeyden bahsedilir.

 

Sosyal Medyayı E-posta Pazarlamasıyla Nasıl Birleştireceğiniz Konusunda Size 7 İpucu Veriyoruz:

 

  • İçeriğinizi Çapraz Medyaya Uyarlayın

Yeni bir haber bülteni oluşturduğunuzda, içeriği sosyal medya kanallarınız için de kullanabilirsiniz. Bu, aynı içeriğin e-posta ve sosyal medya pazarlaması için kullanılması gerektiği anlamına gelmez. Her kanalın farklı özellikleri ve gereksinimleri vardır. Bu nedenle içerik, ağa veya platforma ayrı ayrı uyarlanmalıdır. Amacınızın içeriği kopyalayıp olabildiğince çok kanalda dağıtmak olmadığını unutmayın. İçeriği koordine edin ve hem e-posta yoluyla paylaşın hem de sosyal medyada kullanıcıların gereksinimlerine dikkat ettiğinizden emin olun.

 

  • "Bizi Takip Edin" Bağlantılarını ve Sosyal Düğmeleri Haber Bültenlerine Entegre Edin

Bülteninizin bir abonesi, şirketinize ve ürünlerinize / hizmetlerinize zaten ilgi gösteriyor. Bu ilgiden yararlanın ve haber bülteninize bir "Bizi takip edin" bağlantısı ekleyin. Sosyal düğmeler genellikle bir e-postanın sonunda bulunabilir. Çapraz medya kullanımı konusunda oldukça işe yararlar. E-postalarınızdaki alıcı (lar), girişimciniz hakkında daha fazla bilgiyi nerede bulabileceklerini hemen görebilir. E-posta pazarlama sağlayıcınızın sürükle ve bırak e-posta oluşturucusundaki karşılık gelen bir işlevin yardımıyla "Bizi takip edin" bağlantılarını eklemek çok kolaydır.  

IoRYhn
  • Yeni Aboneleri Çekmek İçin Sosyal Medyayı Kullanın 

Haber bülteninize dikkat çekmek için sosyal ağları kullanın.

Örneğin, şirketinizin biyografisi bunun için idealdir. Anlamlı bir biyografi, hayal edebileceğinizden daha sık okunacaktır.

İpucu: Yeni abonelere haber bülteninize kaydolmaları için bir teşvik vermek ve çapraz medya örneğin Instagram biyografisinde tanıtmak için bir mıknatıs bağlantı oluşturun. Bir mıknatıs bağlantı, örneğin bir internet sitesi veya haber bülteni linki olabilir. Kullanıcı, çift kayıt prosedürünü gerçekleştirdikten sonra sizden abonelik bildirimini e-posta ile alacaktır.

 

  • "Ağınızla Paylaşın" Düğmeleriyle E-posta İçeriğini Sosyal Medya Üzerinden  Paylaşılabilir Hale Getirin

"Ağınızla Paylaşın", haber bülteni alıcılarının tek tek makaleleri veya bir haber bülteni sayısının web sürümünü sosyal ağlardaki kişileriyle paylaşmasını sağlayan bir işlevi açıklar. İçeriği tavsiye etmenin ve içeriği viral hale getirmenin harika bir yoludur. Bağlantılar, özel yer tutucular kullanılarak haber bülteni şablonlarınıza eklenebilir. Bununla birlikte, HTML içeriğini oluştururken WYSIWYG düzenleyicisi kullanılarak da ayarlanabilirler. Bülteninizin web sürümünün URL'si ve muhtemelen ek, kısa bir metin bağlantı yoluyla aktarılır. Profesyonel e-posta pazarlama sağlayıcıları, e-posta oluşturucunun bir işlevi olarak bağlantıların otomatik olarak oluşturulmasını sağlar. Çapraz medya stratejilerinde bu tür butonların önemi büyüktür.

 

  • Bülten Aboneliğini Sosyal Medya Profiline Bağlayın  

Bir abonenin bülten aboneliğinizi iptal etmek istemesi ve zaten abonelikten çıkma sayfasında olması utanç vericidir. Çapraz medya faaliyetleriniz de yeteri kadar başarılı olamadığınızı size kanıtlar. Ancak alıcılarınızdan birinin artık sizden düzenli reklam e-postaları almak istememesi gerçeği, yeni ürünler ve teklifler hakkında bilgilendirilmekle ilgilenmediği anlamına gelmez. Bu nedenle, devre dışı bırakma sayfasını sosyal medya profilinize bağlamak harika bir stratejidir. Bu şekilde bir haber bülteni abonesini kaybedersiniz, ancak en azından yeni bir takipçi kazanırsınız.

4pTS5P
  • Bireysel Haber Bülteni İçeriği ve Sosyal Ağlarınız İçin Açılış Sayfaları Oluşturun

Çeşitli, yaratıcı içerikler oluşturmak kolay değildir. Bir kez oluşturulduktan sonra, onu makul bir şekilde kullanmalısınız. Daha fazla bilgi ve ek içerikle bireysel haber bülteni içeriği için alakalı açılış sayfaları oluşturun. Bu açılış sayfaları, hem haber bülteni hem de sosyal ağlara yönelik kullanabilmeniz için oluşturulmalı ve hizalanmalıdır. Amaç, sosyal medya kanallarınızdaki açılış sayfalarını da bağlayabilmenizdir. Çapraz medya kanallarınızı genişletin.

 

  • Sosyal Medya Açılış Sayfalarınıza Haber Bülteni Kayıt Formlarını Ekleyin

Ayrıca, yalnızca sosyal medya için oluşturduğunuz açılış sayfalarında haber bülteninizin reklamını da yapabilirsiniz. Açılış sayfasının sonuna bir kayıt formu yerleştirmeniz ve potansiyel abonelere haber bülteninden ne bekleyecekleri hakkında kesin bilgi vermeniz özellikle tavsiye edilir. Kayıt formunda çok fazla bilgi istemediğinizden, çok az da istemediğinizden emin olun. Abonelerinizden edindiğiniz bilgiler sayesinde, daha sonra kişi listenizi ilgi alanlarına veya özelliklere (cinsiyet gibi) göre bölümlere ayırabilecek ve böylece bireysel e-postalar gönderebileceksiniz.

 

 

2.Sonuç

zteVpl

Sosyal medya ve e-posta pazarlaması çapraz medya kullanımı için mükemmel şekilde birbirine bağlanabilir. Sosyal ağlarınıza dikkat çekmek için haber bülteninizi kullanın ve bunun tersini de yapabilirsiniz. Hangi içeriğin haber bültenleri için, hangilerinin sosyal ağlarda yayınlanması için daha uygun olduğunu dikkatlice düşünün. Çapraz medya stratejileri tamamen yeni fırsatlar sunar!

Yeni Siparis !
4 dakika once 1.000 Kadın Türk Yorum siparisi geldi.
Yeni Siparis !
5 dakika once 2.000 Organik Türk Takipçi siparisi geldi.
Yeni Siparis !
2 dakika once 2.000 Organik Türk Takipçi siparisi geldi.
Yeni Siparis !
2 dakika once 1.000 Organik Türk Takipçi siparisi geldi.
Yeni Siparis !
3 dakika once 2.000 Ucuz Takipçi siparisi geldi.
Yeni Siparis !
4 dakika once 2.000 Ucuz Takipçi siparisi geldi.
Yeni Siparis !
5 dakika once 1.000 Organik Türk Takipçi siparisi geldi.
Yeni Siparis !
5 dakika once 1000 Türk Takipçi siparisi geldi.
Yeni Siparis !
3 dakika once 2.500 Türk Abone siparisi geldi.
Yeni Siparis !
5 dakika once 1.000 Beğeni siparisi geldi.