Başlık

Twitter’da Rakip Analizi

2020-11-27 04:20:52

Başlık

Twitter’da Rakip Analizi

Twitter, markaların hedef kitleleri ile bağlantı kurmasına ve müşterilerinin markaları hakkında paylaştıklarıyla ilgili bilgi alışverişinde bulunmalarına yardımcı olma konusunda çok başarılı bir sosyal medya platformudur. Sosyal medya devinin faydalarını kullanan markaların büyük çoğunluğuyla, platformun kendisi bir rakip analizi yapmak için çok iyi bir kaynak haline geliyor. Markanızın performansının analizi, doğru rakip analizi aracını nasıl kullandığınız ile alakalıdır. Bu makale, Twitter'da rakip analizi yapmanın karmaşık dünyasına rehberlik ediyor.

Son zamanlarda, sosyal medya platformları üzerinde rakip analizine derinlemesine daldık ve çeşitli sosyal medya platformlarında rakiplerinize nasıl ayak uyduracağınıza dair bir dizi makale yayınladık. Sitemizin blog kısmından diğer makalelere göz atmayı unutmayın.

 

Neden Twitter?

 • Performans Karşılaştırması : Kıyaslama, performansınızı rakiplerinizle analiz etmenize ve karşılaştırmanıza olanak tanır. Sizin ve rakibinizin Twitter istatistikleri arasında herhangi bir fark olup olmadığını görebilirsiniz. Kampanyalarınızı iyileştirmek için analizden elde ettiğiniz bilgileri Twitter pazarlama çabalarınıza uygulayabilirsiniz.
 • Hedef Kitle İçgörüleri : Twitter rakip analizi, hedef kitlenizin sosyal medyada sizinkine benzer markalarla nasıl etkileşime girdiğini daha iyi anlamanıza yardımcı olacaktır. Örn. desteğe sorulan soruları tweetleyin, eğlenceli içeriğe yanıt verin, müşterileriniz yardıma ihtiyaç duyduklarında veya eğlendiren içerik sağladıklarında, Twitter kıyaslamasından elde edilen içgörüler markanızın o belirli hedef kitleyle bağlantı kurma becerisini geliştirecektir.
 • Doğru KPI Beklentileri : Twitter'da rakiplerinizin sayılarını incelemek, teklifinizle ilgilenen kişi sayısı hakkında size iyi bir fikir verir. Örneğin, doğrudan rakiplerinizin kaç takipçisi olduğunu incelemek size hangi sayı için çabalamanız gerektiği konusunda iyi bir fikir verecektir.
 • Rakip Başarısızlıklarından ve Kazançlarından Alınan Dersler : Çok açıklayıcı ve rakip analizi konusunda yardımcı olabilecek bir taktik. Sadece rakibinizin tweet'lerine bakın ve hangi tweetlerin en çok etkileşim aldığını ve hangilerinin en az etkileşim aldığını görün. Belki izleyicileri videolar ve infografikler gibi görsel medyadan daha çok hoşlanıyor. Tonalitelerini inceleyin. Hep aynı mı? Daha rahat bir yaklaşım gibi başka bir şey denediler mi? Belki yaptılar ve insanlar onunla daha ciddi ve resmi içerik kadar ilgilenmediler.
 • Pazar Trendlerini Takip Edin : Son olarak, kıyaslama yaparak, pazarınızdaki eğlenceli zorluklar, teklifler, işbirlikleri vb. gibi eğilimleri inceleme fırsatı elde edersiniz. Aynı sektörde rakiplerin başlattığı benzer teklifler gibi modelleri arayın.  
gRYFEh

Twitter'da Rakipler Nasıl Bulunur?

Halihazırda takip etmek istediğiniz rakipler listeniz yoksa veya sadece listenizi genişletmek istiyorsanız, Twitter'ın Gelişmiş Arama özelliği size yardımcı olmak için burada. Bu araca erişmek için uygulamayı değil, web sürümünü, twitter.com'u kullandığınızdan emin olun. Arama sekmesine giderek başlayın.

Noktalar simgesine tıklayın ve Gelişmiş Arama'yı seçin. Sayfaya eriştikten sonra artık aradığınızı bulmak için kullanabileceğiniz birçok filtreyi görebilirsiniz. İlgili Twitter rakip analizi şirket profillerini bulmak için anahtar sözcükler kullanabilirsiniz. Ek olarak, alakalı olmayan anahtar kelimeleri hariç tutarak aramanızı hassaslaştırın. Hashtag'ler, rakiplerinizin Twitter'daki herhangi bir meydan okumaya veya harekete katılıp katılmadığını belirlemenize yardımcı olabilir.  

Rakip bulmaktan başka bu aracı kullanmanın birçok yolu vardır. Kullanabileceğiniz birçok parametreyi görmek için sayfayı aşağı kaydırdığınızdan emin olun. Araç için diğer bazı kullanım örnekleri şunlardır:

 • Twitter'da satış promosyonlarını incelemek.
 • Markaya özel ve genel hashtaglerin kullanımı.
 • Markalar veya etkileyiciler gibi diğer Twitter hesaplarıyla etkileşimler.
 • En çok etkileşim alan tweetleri filtrelemek.

Rakiplerinizi bulduğunuzda, tüm tweet'lerini tek bir yerde görmeyi kolaylaştırmak için Twitter'da özel bir liste oluşturabilirsiniz. Bunu yapmak için, kenar çubuğundaki Listeler simgesine tıklamanız yeterlidir ve bir Liste Oluştur düğmesini görebilirsiniz. Açılır menüde, listeyi yalnızca sizin görebilmeniz için "Özel yap" onay kutusunu işaretlediğinizden emin olun.

Artık temelleri ele aldığımıza göre, Twitter rakip analizinizin kapsaması gereken belirli bilgilere bakalım. Süreci iki kısma ayırıyoruz. İlk olarak, genel temel performans endekslerine dalmanızı ve ardından pazarlama stillerini anlamanıza yardımcı olacak genel kampanya özelliklerine geçmenizi öneririz.  

NVzE2L

Bakılacak Genel KPI'lar

 • Takipçiler : Takipçi sayısı, hesabın Twitter'daki popülerliğini gösterir. Yukarıda belirtildiği gibi, bu KPI, teklifinizin Twitter'da ne kadar popüler olduğunu anlamanıza yardımcı olabilir ve hesabınız için gerçekçi bir hedef belirlemenize yardımcı olabilir.
 • Takip etme : Müşteriler diğer markaları takip ediyorlar mı? Rakiplerini takip ediyorlar mı? Influencer'ları takip ediyorlar mı? Ve son olarak, takip ettikleri marka elçileri var mı?  
 • Etkileşim : Etkileşim oranını hesaplamanın kolay ve manuel bir yöntemi, hesabın son tweet'lerinden 10 veya daha fazlasını almak ve beğenilerin, retweetlerin ve yanıtların toplamını takipçilerinin sayısına bölmek ve ardından 100 ile çarpmaktır. Formül şu:
 •  

Etkileşim Oranı = (Beğeniler + Retweetler + Yanıtlar) / Takipçiler * 100

 

 • Doğrulama : Hangi rakiplerin hesap adlarının yanında mavi tik işareti olduğunu kontrol edin. Doğrudan rakiplerinizin çoğu Twitter'da doğrulanmışsa, hesabınızı da doğrulama için göndermeyi düşünün.
bu5fpK

Kampanya Özellikleri

 • Demografi : Twitter'da benzer markalarla hangi demografinin aktif olarak etkileşime girdiğini daha iyi anlamak için takip ettiğiniz rakibinizi analiz edin. Bu, özellikle ücretli kampanyalar için faydalıdır.
 • Sıklık : Markanızın ne sıklıkla tweet atması gerektiğini daha iyi anlamak için her rakibin gönderi sıklığını karşılaştırın. Bir ortalama seçin ve bu frekansın işinize yarayıp yaramadığını görün. Bunun isteğe bağlı ve yalnızca deneysel olduğunu unutmayın. Rakiplerinizin yeterince tweetlemediğini veya bunu çok fazla yapmadığını fark edebilirsiniz.  
 • İçerik : Rakiplerinizin içeriğine daha yakından bakın. Çoğunlukla yalnızca metin içeren tweet'ler mi gönderiyorlar yoksa video ve infografik gibi medyaları mı kullanıyorlar?  
 • Tonalite : İçeriklerinin tonunu not edin. Daha rahat mı yoksa resmi mi? Farklı pazarların farklı yaklaşımları vardır, bu nedenle Twitter'da kendi benzersiz ses tonunuzu yaratmak için ve ilham almak için rakiplerinize bir göz atın.
 • Etkileşim : İster marka ister etkileyici biri olsun, markanın diğer Twitter hesaplarıyla nasıl etkileşime girdiğine bir göz atın. Bu detay rakip analizi konusunda oldukça önemlidir.
 • Tepkiler : Rakiplerin tweetlerine ve markaya yönelik doğrudan tweetlere verilen yanıtları inceleyin. Bunu yapmak için Twitter'ın Gelişmiş Arama aracını kullanabilirsiniz. Menüde aşağı kaydırın ve filtrelerin Hesaplar bölümünü bulun.  
 • Yanıtlar : Rakipleriniz tepkileri nasıl ele alıyor? Olumsuz tweetlere cevap veriyorlar mı? Influencer'ların ürünlerindeki kusurları gösteren tweet'leriyle etkileşime giriyorlar mı? Ayrıca, geçmişe bakın ve alınan geri bildirimlerden herhangi birinin gelecekteki tekliflerde uygulanıp uygulanmadığını görün. Gelişmiş Arama'da menünün en altına giderek ve Tarihler bölümünde zaman aralığını ayarlayarak belirli bir dönem ayarlayabilirsiniz.
 • Evrim : Son olarak, sayfaları zaman içinde nasıl gelişti? Özellikle Twitter'da en uzun süredir bulunan rakipleri incelediğinizden emin olun. Bunu yapmak için, hesap sayfasından katıldığı tarihi kontrol edin.

Twitter'ın kendi rakip analizi araçları dışında, analizinizde daha da derinlere dalmanıza ve süreci otomatikleştirerek biraz zaman kazanmanıza yardımcı olan başka üçüncü taraf araçları da vardır.

riIJ8R

Yeni Siparis !
2 dakika once 1.000 Kadın Türk Yorum siparisi geldi.
Yeni Siparis !
3 dakika once 2.000 Organik Türk Takipçi siparisi geldi.
Yeni Siparis !
5 dakika once 2.000 Organik Türk Takipçi siparisi geldi.
Yeni Siparis !
5 dakika once 1.000 Organik Türk Takipçi siparisi geldi.
Yeni Siparis !
1 dakika once 2.000 Ucuz Takipçi siparisi geldi.
Yeni Siparis !
1 dakika once 2.000 Ucuz Takipçi siparisi geldi.
Yeni Siparis !
4 dakika once 1.000 Organik Türk Takipçi siparisi geldi.
Yeni Siparis !
1 dakika once 1000 Türk Takipçi siparisi geldi.
Yeni Siparis !
1 dakika once 2.500 Türk Abone siparisi geldi.
Yeni Siparis !
3 dakika once 1.000 Beğeni siparisi geldi.