Başlık

YouTube Reklamlarıyla Satışları Artırın

2020-12-06 21:44:50

Başlık

YouTube Reklamlarıyla Satışları Artırın

YouTube, genellikle hafife alınan bir reklam aracıdır. Günümüzde mevcut rakamlar bile, pazarlamacıların kanala daha yakından bakması gerektiğini gösteriyor: dünya çapında 1,9 milyar kayıtlı kullanıcı ve bir milyar saatlik oynatma süresi. Sizce de YouTube reklam platformu olarak harika bir işlev göremez mi?

YouTube, Google'ın bir yan kuruluşu olduğundan ve Google Ads reklamlarını kontrol etmek için arama motorunun arama geçmişini kullandığından, YouTube reklam amacıyla oldukça hedef kitle odaklıdır. Pek çok fikrin aksine, video reklamların her zaman karmaşık olması gerekmez. Çünkü üretim çabası hedefe ve reklam biçimine bağlıdır. Örneğin, bir tampon reklam (Bumper Ads) yalnızca altı saniye uzunluğundadır. Bu nedenle konuya daha yakından bakmaya değer.

 

1.YouTube Reklam Biçimleri

mT1eyC

YouTube'a yerleştirmeye ek olarak, video reklamlar için iki seçenek daha vardır: video iş ortaklarının web sitelerinde ve Google Görüntülü Reklam Ağı uygulamalarında. Bu altı format birlikte mevcuttur:

1. Atlanabilir Video Reklamlar

Adından da anlaşılacağı gibi, kullanıcı bu YouTube reklam çeşidini beş saniye sonra atlayabilir. Yine de, üç dakikaya kadar uzunlukta olabilirler. Reklamlar videodan önce, videonun ortasında veya sonrasında oynatılır. Bu format bilgisayarlar, dizüstü bilgisayarlar, mobil cihazlar, televizyonlar ve oyun konsolları dahil tüm cihazlarda kullanılabilir. İçerik açısından reklam, pazarlamacıların harekete geçirici mesajlar (CTA) ve yer paylaşımlı metinler de ekleyebileceği bir videodan oluşur.

Yalnızca bir kullanıcı reklamı tamamen veya en az 30 saniye görüntülediğinde veya dönüşüm gerçekleştirirse ücret hesabınızdan düşülür. Bu nedenle, finansal risk daha düşüktür ve format, daha küçük reklam bütçeleri için çok uygundur. Ayrıca, reklamlar çok yönlüdür, içerik talimatları, demolar veya referanslar kullanabilirsiniz. Talep üzerine Google'ın görüntüleme ağında göründüklerinden, şirketler geniş bir hedef kitleye hitap edebilir. BGBM teklifleri durumunda (bin gösterim başı maliyet, bin kişi fiyatı), reklamveren gösterimler için, yani her 1000. görüntülemeden sonra ödeme yapar.

Ancak, izleyiciler reklamı atlayabileceğinden dikkatli olunmalıdır. Bu nedenle, videonun ilk birkaç saniyesi özellikle önemlidir. Youtube reklam çeşidiniz müşteriye yönelik hikaye anlatma anlamında bir hikaye anlatırsa, bunun olasılığı azalır. Ayrıca kullandığınız Youtube reklam çeşidi kullanıcının duygularına sempatik anlarla hitap etmelidir. Reklamlar, marka sadakati veya diğer YouTube içeriği ile etkileşimi artırmak için iyidir.

QIwOe4

 

2. Atlanamayan  Video Reklamlar

Adından da anlaşılacağı gibi, kullanıcılar atlanamayan bir Youtube reklam çeşidini görüntüleyeceklerdir. Bu nedenle, bölgesel standarda bağlı olarak, yalnızca maksimum 15 ila 20 saniye sürer. Atlanabilir reklamlar gibi, gerçek videonun öncesinde, oynatma sırasında veya sonrasında oynatılırlar. Bu tür reklamlar yalnızca marka bilinirliği ve erişimi için kullanılabilir. Burada da dikkatin en iyi şekilde kullanılması için CTA'lar mümkündür. Reklamverenler daha derinlemesine bir hikaye anlatabilir. Ödeme CPM başına ücretlendirilir.

 

3. Video Keşif Reklamları

YouTube, video keşif reklamlarını farklı yerlere yerleştirir: benzer videoların yanına, YouTube arama sonuçlarına veya mobil YouTube ana sayfasına. Bu Youtube reklam çeşidi şuna benzer: bir video küçük resmi (ön izleme görüntüsü), sarı bir kutu içinde "Reklam" sözcüklerinin bulunduğu kısa bir metin. Resme tıkladıktan sonra, video oynatma sayfasında oynatılacaktır. Burada da, yalnızca kullanıcı küçük resme tıkladığında bakiyenizden ücret düşülür.

 

4. Tampon Reklamlar (Bumper Heads)

Tampon reklamlar altı saniyeye kadar olan uzunluktadır ve videodan önce görüntülenmektedir. Bu nedenle, reklamverenler mevcut kısa zamanı iyi değerlendirmeli ve izleyicilerin kesinlikle bilmesi gereken bileşenleri göstermelidir. Yani mesajın altı saniye içinde anlatılması gerekir. Bu reklamlar atlanamayan reklamlardan daha kısa olduğu için daha popülerdir. Ücretlendirme de CPM ile yapılır.  

 

5. Masthead Reklamlar

Bu tür bir reklam, yalnızca Google satış temsilcileri aracılığıyla rezervasyon esasına göre kullanılabilir. Kullanıcının ana sayfa beslemesinde belirgin bir şekilde görünür. Format, özellikle yeni ürünler veya hizmetler için, pazar lansmanları için veya şirketler mümkün olan en kısa sürede büyük bir hedef gruba ulaşmak istediğinde ilgi çekicidir.

 

2.Reklamlar İçin Hedefleme Seçenekleri

mrhqjd

YouTube Google'ın bir parçası olduğu için, pazarlamacılar görüntüleyenlere arama motorundaki arama geçmişlerine göre hitap edebilir. Ek olarak, aşağıdakiler dahil çeşitli hedefleme seçenekleri vardır:

 • Yaş, cinsiyet, ebeveynlik durumu veya aile durumu gibi demografik bilgiler,
 • Dil, cihazlar, uç cihazlar, işletim sistemi, cihaz (TV, tablet, PC, vb.) ve aynı zamanda cep telefonu sağlayıcısı gibi öğeler dahildir,
 • Yukarıda belirtildiği gibi arama geçmişi aracılığıyla bilinen ilgi alanları,
 • Ortak ilgi alanlarına sahip hedef gruplar bir önceki nokta olan “İlgi” ile benzerdir, ancak hedef grup daha geniştir (örneğin makyaj veya pop müzikle ilgilenenler). Bir şirket TV'de reklam veriyorsa ve kampanyayı çevrimiçi olarak genişletmek istiyorsa bu hedefleme idealdir,
 • Ortak ilgi alanlarına sahip özel hedef gruplar, ortak ilgi alanlarına sahip hedef gruplara dayanır, ancak odak daha spesifiktir (örneğin, özellikle korku makyajı veya Rihanna'nın pop müziği için),
 • Düğün, mezuniyet veya bir çocuğun doğumundan sonraki yaşam olayları, yaşamın farklı aşamalarındaki çıkarları, satın alma davranışlarını ve pazar tercihlerini etkiler. Bu nedenle reklamlar buna göre hedeflenebilir,
 • Pazardaki kitle altında, şirket gibi ürünleri arayan YouTube kullanıcılarını anlar,
 • Yerleşim, belirli videoları, kanalları, web sitelerini ve uygulamaları veya web sitelerindeki yerleşimleri hedeflemek anlamına gelir. Bu, reklamverenlerin bağlamsal ve tematik olarak uygun içeriği seçmeleri gerektiği anlamına gelir; ama muhtemelen belirli sayıda tıklamaya sahip videolar. Tersine, uygun olmayan yerleşimleri ekarte edebilirler.
 • Konu hedefleme ile, pazarlamacılar seçilen konu ile videolar, kanallar ve web siteleri hedefleyebilir. Bunlar spor, emlak veya araba gibi kategorileri içerir.
 • Reklamları anahtar kelimelere göre hedeflemek, belirli anahtar kelime veya arama terimiyle ilgili içerikte göründükleri anlamına gelir. Örneğin, bir düğün planlayıcısı, DIY jüt kavanozları arayan insanları hedefleyebilir.
 • Yeniden pazarlama, kullanıcılara önceki etkileşimler nedeniyle, örneğin belirli bir videoyu görüntülediklerinde ulaşmak anlamına gelir. Ayrıca kullanıcılar, yeniden pazarlama ile YouTube'da kendi web sitelerini ziyaret edenlere yeniden hitap etmek için bir yeniden pazarlama etiketi kullanabilir. Reklam yalnızca yeni kullanıcılara gösterilecekse, tanıdıklar hariç tutulabilir.

 

3.YouTube Reklam İpuçları

o5xrle

Şirketler ilk reklamlarını oluşturmadan önce, önemli rakamları ve hedefleri önceden belirlemeleri gerekir. Bu, farkındalık, olası satış veya dönüşüm yaratmadaki artış olabilir. Bu önemlidir çünkü hedefler, reklamın içeriğini ve biçimini belirler. YouTube reklamları için şu hedefler arasından seçim yapabilirsiniz:

 • Satış,
 • Olası satışlar,
 • Web sitesine erişim,
 • Ürün ve marka satın almaya hazır olma,
 • Marka bilinirliği ve erişim.

Örneğin şirketler, kendi videolarını tanıtarak marka bilinirliğini artırabilir. Ancak ürün satışlarını artıracak reklamlar da mümkündür.

İster reklam ister video olsun, hedef kitleye değer katmaları gerekir. Ürün veya hizmeti iş başında göstermeye, talimatlar vermeye veya öncesi ve sonrası deneyimi göstermeye yardımcı olur. Kısa ve tatlı tutmanız önemlidir.

Kullanıcılar yukarıda açıklandığı gibi ekranı kısmen atlayabildiğinden, en önemli şey başlangıçta olmalıdır. Ayrıca, keşif alanındaki reklamların doğrudan konuya ulaşan anlamlı ve alakalı bir başlığa ihtiyacı vardır. Bu, kullanıcının tıklayabilmesi için arama sorgusuyla ilgili olmalıdır. Video küçük resminin resimleri ve grafikleri yüksek kalitede olmalı ve ayrıca kullanıcıyı tıklamaya teşvik etmelidir.  

Social Paket olarak Youtube reklam danışmanlığı dışında size Youtube Türk Abone Satın Al ve Youtube Türk İzlenme Satın Al gibi birçok hizmeti verebildiğimizi belirtmek isteriz.

Yeni Siparis !
5 dakika once 1.000 Kadın Türk Yorum siparisi geldi.
Yeni Siparis !
1 dakika once 2.000 Organik Türk Takipçi siparisi geldi.
Yeni Siparis !
4 dakika once 2.000 Organik Türk Takipçi siparisi geldi.
Yeni Siparis !
5 dakika once 1.000 Organik Türk Takipçi siparisi geldi.
Yeni Siparis !
2 dakika once 2.000 Ucuz Takipçi siparisi geldi.
Yeni Siparis !
3 dakika once 2.000 Ucuz Takipçi siparisi geldi.
Yeni Siparis !
1 dakika once 1.000 Organik Türk Takipçi siparisi geldi.
Yeni Siparis !
4 dakika once 1000 Türk Takipçi siparisi geldi.
Yeni Siparis !
5 dakika once 2.500 Türk Abone siparisi geldi.
Yeni Siparis !
3 dakika once 1.000 Beğeni siparisi geldi.